ସେମିଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ତିନି ଦଳର ସମରସଜା । ନବୀନ ନିବାସରେ ବିଜେଡିର ରଣନୀତି । ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା । ହେମାନନ୍ଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ଖୋଜୁଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ । 

2
କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବିଜେପୁର ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ସମରସଜ୍ଜା । ଆଜି ନବୀନ ନିବାସରେ ବିଜେଡି, ବିଜେପୁର ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଦଳର ମୁଖିଆ ନିଜେ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେପି ଶିବିରରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପୁର ପାଇଁ ମନ୍ଥନ ହୋଇଛି ।
ନବୀନ ନିବାସରେ ବିଜେପୁର ବିଚାର । କେମିତି କଂଗ୍ରେସ ଗଡକୁ ଦଖଲ କରିବ ବିଜେଡି ।  ପ୍ରାର୍ଥୀ, ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ତିଆରି ହୋଇଛି ରଣନୀତି । ଯାହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ନିଜେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟନାୟକ । କାରଣ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏବଂ ଯିଏ ଜିତିବ ତା ସପକ୍ଷରେ ହାୱା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ଚର୍ଚା ହେଉଛି । ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୀତା ସାହୁ ।

ବିଜେପୁର ପାଇଁ ବିଜେପିରେ ମନ୍ଥନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ରବିବାର ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଷଦ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ଦିନେ ଦୁଇଦିନ ଭିତରେ ଦଳ ତାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବ । ଜାତୀୟ ଦଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯିବ । ତେବେ ଯାହା ଚର୍ଚା ହେଉଛି, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦୌଡରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି ଅଶୋକ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ।
ଏପଟେ ବିଜେପୁର ବ୍ୟାଟଲକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଛି କଂଗ୍ରେସ । ଡେରିରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପାଇଁ ୬ଜଣିଆ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଛି । ଯାହା ଉପରେ ମୋହର ମାରିବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି । ତେବେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରେସରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି ପ୍ରଣୟ ସାହୁ  ଓ ରିପୁନାଥ ସେଠ ।
ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ କବଜାରେ ଥିବା ବିଜେପୁରରେ ଏଥର ରାଜନୈତିକ ପାଣିପାଗ ବଦଳିଛି । ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ସରଗରମ କରିଛି ଦଳ ବଦଳ ରାଜନୀତି । ଯିଏ ବି ବିଜେପୁରରେ ବାଜି ଜିତିବ ସେ ୭ମାସ ପାଇଁ କ୍ଷମତାରେ ରହିବ । ତଥାପି ବିଜେପୁର ଏବେ ତିନି ଦଳଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ । କାହିଁକି ନା ବିଜେପୁର ବିଜୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି, ସବୁ ଦଳଙ୍କ ୧୯ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

Comments are closed.