କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ । ରଘୁବୀର ଦାସ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟସୀମା ଆଜି ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗତ ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖରେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଜଷ୍ଟିସ ରଘୁବୀର ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏନେଇ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ କିଶୋର ମହାନ୍ତି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିଶନ ରଘୁବୀର ଦାସ ଏହି ସତ୍ୟପାଠ ଗୁଡିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖ ଦିନ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ବିଚାରପତି ରଘୁବୀର ଦାସ୍ । ପୁରୀ ସର୍କିଟ ହାଉସରେ ହୋଇଥିବା ଶୁଣାଣିରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ରଖିଥିବା ପକ୍ଷରେ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିନଥିବା ଜଣାଇଛନ୍ତି କମିଶନ । ତେଣୁ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ୍ ରଘୁବୀର ଦାସ । ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଓ କୋଟିକୋଟି ଓଡିଆବାସୀଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଏହି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠ ତଥ୍ୟଭିତିକ ନୁହେଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲେ କମିଶନ ।

ତେବେ ଆଜି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସତ୍ୟପାଠ କମିଶନଙ୍କ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ଆସନ୍ତା ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତର୍ଜମା କରିବେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଜଷ୍ଟିସ ରଘୁବୀର ଦାସ । ସେପଟେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହାକି ୩ମାସ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏନେଇ ଆଜି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଦିଆଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠରେ କ’ଣ ବାହାରିବ ନିଷ୍କର୍ସ? ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରେ ହେବାକୁଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣିରେ ଖୋଲିବ କି ଚାବି ରହସ୍ୟ? ନାଁ ପୁଣି ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବିକୁ ନେଇ ବାହାରିବ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ । ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରେମୀଙ୍କ ମନଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି ।