ପୁରୀ ବ୍ୟୁରୋ, କନକ ନ୍ୟୁଜ୍ : ରଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ପଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆଉ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ପ୍ରତୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । କେତେ ବେଳେ ଆସିବେ କଳା ସାଆନ୍ତ । କେତେ ବେଳେ ମିଳିବ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ । ବର୍ଷକରେ ଥରେ ଆସିଛି ରଥଯାତ୍ରା । ଆଜି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା । ସିଂହଦ୍ୱାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି ତିନିରଥ ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦେବଦଳନ ଓ ନନ୍ଦିଘୋଷ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତିରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଚାଲିଛି । ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟୁଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳଆଳତି, ମଇଲମ, ଅବକାଶ, ରୋଷହୋମ, ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଦ୍ୱାରପାଳ ପୂଜା, ବେଶ ଆଦି ନୀତି ପାଳିଆ ସେବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂପାଦିତ ହେଉଛି । ଏକାଠି ଗୋପାଳଭୋଗ ଓ ସକାଳ ଧୂପର ନୀତି ହୋଇଛି । ପରେ ପରେ ଧାଡି ପହଣ୍ଡିରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତି ରଥାରୁଢ ହେବେ । ପ୍ରଥମେ ସୁଦର୍ଶନ, ବଳଭଦ୍ର, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ପରେ ଶେଷରେ ପହଣ୍ଡିରେ ଆସିବେ ବଡଠାକୁର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ । ଘଂଟ ଘଂଟାରେ ଫାଟିପଡୁଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ବଡଦାଣ୍ଡ । ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ପରେ ଗଜପତି ମହାରାଜ ଛେରାପହଁରା କରିବା ପରେ ଜନ୍ମବେଦୀକୁ ଗଡିବ ତିନି ରଥ ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ନୀତି ନିର୍ଘଂଟ ଅନୁସାରେ ସକାଳ ସାଢେ ୯ଟାରେ ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ଦିନ ୧୦ଟାରୁ ପହଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସମୟ ନିର୍ଘଂଟ ହୋଇଛି । ଦିନ ଗୋଟାଏ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ଶେଷ ହେବ । ସାଢେ ଗୋଟାଏ ସୁଦ୍ଧା ମଦନମୋହନ ବିଜେ ହେବେ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୩ଟା ମଧ୍ୟରେ ଛେରାପହଁରା ନୀତି ଶେଷ ହେବ । ସାଢେ ୩ଟା ସୁଦ୍ଧା ଚାରମାଳ ଫିଟା, ଘୋଡା ଓ ସାରଥୀ ଲାଗି ହେବ ଏବଂ ଏହାପରେ ରଥଟଣା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ନିର୍ଘଂଟ ହୋଇଛି ।