ରେଳବାଇ ନିଯୁକ୍ତି : ଜାଣନ୍ତୁ ଫାଙ୍କା ପଡ଼ିଥିବା ୯୦ ହଜାର ପଦ ପାଇଁ କେଉଁ ମାସରେ ହେବ ପରୀକ୍ଷା

2

ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅପେକ୍ଷା ପରେ ଶେଷରେ ରେଳବାଇ ନିଯୁକ୍ତି ବୋର୍ଡ଼ ଗ୍ରୁପ ଡ଼ି ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ୯୦ ହଜାର ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି । ରେଳବାଇର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଗ୍ରୁପ ଡ଼ି ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ୨ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ଆରଆରବି ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନଲାଇନ ଟେଷ୍ଟ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହେବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଏପ୍ରିଲ କିମ୍ବା ମେ ୨୦୧୮ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ । କିନ୍ତୁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିନଥିଲା ।

indian-railwayବାରମ୍ବାର ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏପରିକି ପରୀକ୍ଷା ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ଛାତଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ହଜାର ହଜାର ଯୁବକ ଜୁନ ୨୯ରେ ରୋଜଗାର ମାଗୁଛି ଭାରତ ନାରା ଦେଇ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରେଲୱେ ପରୀକ୍ଷାକ ଖୁବଶୀଘ୍ର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବିରୋଧକୁ ଦେଖି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶେଷରେ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ତେବେ କେଉଁ ତାରିଖରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ହେବ ସେନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳି ପାରିନାହିଁ । ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ତାରିଖ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି । ପ୍ରକୃତରେ କେଉଁ ତାରିଖରେ ପରୀକ୍ଷା ତାହା କିନ୍ତୁ ଏଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଫଳରେ ମିଛ ତାରିଖକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଏନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଆରଆରବିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମିତାଭ ଖେରଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ଗ୍ରୁପ ଡ଼ି ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ୬୨,୦୦୦ ଓ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଲୋକୋ ପାଇଲଟ ପଦ ପାଇଁ ୨୬,୦୦୦ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ୯୦ ହଜାର ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ମୋଟ ୨ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ରେଳବାଇର ଏହି ଘୋଷଣା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି ।

Comments are closed.