ସୁସ୍ଥ ଲିଭର୍ ଚାହୁଁଥିଲେ ନିଜର ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡନ୍ତୁ ! ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ହେବେ ।

529

ଆଜିକାଲି ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲିଭର୍ ଫେଲ୍ ହେବାର ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ନିଜର ନିତିଦିନିଆ କୁଅଭ୍ୟାସକୁ ନ ଦୂରେଇଲେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ କେବେ ବି ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ସମାଧାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚିନି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଲିଭର ଶର୍କରାକୁ ଚର୍ବିରେ ବଦଳାଇବାରେ କାମ କରେ। ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚିନି ଖାଇଲେ ଲିଭର ଉପରେ କାମର ଚାପ ବଢ଼ିଯାଏ ଓ ଅଧିକ ଚର୍ବି ଲିଭର୍ରେ ଜମା ହୋଇଥାଏ । ଏହାଯୋଗୁଁ ଲିଭର ଖରାପ ହୋଇପାରେ।

ଔଷଧ ଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ : ଅଧିକ ପେନ୍ କିଲର୍ସ୍ ଔଷଧ ବଟିକା ଖାଇଲେ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପାରାସିଟାମଲ ମଧ୍ୟ ଖାଇଲେ ଲିଭର ଖରାପ ହୋଇପାରେ।

ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କରିଲେ ଶରୀରରେ ଟକ୍ସିନ୍ ବା ବିଷାକ୍ତ ଜିନିଷର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଯାଏ। ଏହା ଲିଭରରେ ଜମା ହୋଇ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ।

ନିଦ ପୂରା ହେବା ଯାଏଁ ଶୁଅନ୍ତୁ : ନିଦ ପୂରା ନ ହେଲେ ଲିଭର ଠିକ୍ ଭାବେ କାମ କରେ ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ଲିଭରରେ ଚର୍ବି ଜମା ହୋଇଯାଏ ଓ ଲିଭରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ।

ଅଧିକ ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ : ପ୍ରତିଦିନ ବର୍ଗର, ସ୍ୟାଣ୍ଡ୍ଓ୍ଵିଚ୍ ବା ପିଜ୍ଜା ଖାଇଲେ ଶରୀରରେ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ର ମାତ୍ରା ଧିରେ ଧିରେ କମିଯାଏ। ଏହାଯୋଗୁଁ ଲିଭର୍କୁ କାମ କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହା ଫଳରେ ମଧ୍ୟ ଲିଭର୍ରେ ଚର୍ବି ଜମା ହୋଇଯାଏ।

ଧୁମପାନ (ସ୍ମୋକିଙ୍ଗ୍) କରନ୍ତୁ ନାହିଁ : ସିଗାରେଟରେ ସୁସ୍ଥ ଲିଭର୍ ଚାହୁଁଥିଲେ ନିଜର ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡନ୍ତୁ ! ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ହେବେ । ବହୁତ ପରିମାଣରେ ଟକ୍ସିକ୍ କେମିକାଲ୍ ଥାଏ, ସ୍ମୋକିଙ୍ଗ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କେମିକାଲ୍ ଲିଭର୍ର କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରେ।

Comments are closed.