ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ରାଂଚ ବଦଳାଇ ପାରିବେ SBI ଗ୍ରାହକ : ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା

7

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଅନଲାଇନରେ ଉପଲବ୍ଧ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଏକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ହେଲା ଅନଲାଇନରେ ଆପଣ ସେଭିଂ ଆକାଉଂଟର ବ୍ରାଂଚ ବଦଳାଇପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା . .

ଏସବିଆଇ ଆକାଉଂଟକୁ ଗୋଟିଏ ବ୍ରାଂଚରୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ରାଂଚକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଜରୁରୀ । ଯଦି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏସବଆଇ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ ।

Image courtesy – www.financialexpress.com

୧. ଆପ୍ ଲଗ୍ ଇନ୍ ହୋଇଗଲା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ହୋମ ପେଜରେ ‘e-Services’ ବିକଳ୍ପ ଦେଖାଯିବ । ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ ।

୨. ‘e-Services’ କ୍ଲିକ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘Transfer of Savings Account ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ । ଏହି ଅପ୍ସନ ଆପଣଙ୍କୁ ବାମ ପଟେ ଦେଖାଯିବ ।

୩. ଏହି ବିକିଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ । ଉକ୍ତ ୱିଣ୍ଡୋରେ ଆପଣଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସବିଆଇ ଆକାଉଂଟର ଡିଟେଲ ଦେଖାଯିବ । ଆପଣ ଏଥିରେ ଉକ୍ତ ଆକାଉଂଟକୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଠାକୁ ଆପଣ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

୪. ଏବେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଶାଖାକୁ ଖାତା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେହି ବ୍ରାଂଚର କୋଡ଼ ଏଂଟର କରାନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ”Get Branch name’  ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରିବା ପରେ ବ୍ରାଂଚ ଡିଟେଲ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନଜର ଆସିବ ।

୫. ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟର୍ମସ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଡିସନ ଆକ୍ସେସ୍ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ । ଏହାପରେ ଆପଙ୍କୁ ସବମିଟ୍ ବଟନ୍ ଦବାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସମସ୍ତ ଡିଟେଲ କନଫର୍ମ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କନଫର୍ମ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ ।

how-to-active-generate-pin-of-sbi-atm-card
image courtesy-http://www.e-marshals.in

୬. କନଫର୍ମ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଉପରେ ଏକ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି କୋଡ଼୍ ଆସିବ । ଏହି କୋଡ଼ ଏଂଟର କରିବା ପରେ ପୁଣି ଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କନଫର୍ମ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ ।

୭. ଏହି କାମ କରିବା ପରେ ଏକ ନୂଆ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ । ଯେଉଁଠି ବ୍ରାଂଚ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କନଫର୍ମ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ମେସେଜ ଆସିଯିବ ।

Comments are closed.