ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନବି)ରେ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୧୮ରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଘୋଟାଲା ସାମନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ପିଏନବି ଜାନୁୟାରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ଏବଂ ଗତ ବିତ୍ତୀୟ ବର୍ଷର ବିତ୍ତୀୟ ପରିଣାମ ଜାରି କରାଯିବା ପରେ ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଘୋଟାଲା ହେବାର ସୂଚନା ଦେଲା । ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏଥର ୧୩,୪୧୭.୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଦୁର୍ନୀତିର ରାଶିର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୭,୧୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଶିର ଭରଣ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିଜ ଖାତାରୁ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ୨୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ ହୋଇଥିଲା ।

ପୁରା ବିତ୍ତୀୟ ବର୍ଷର ପରିଣାମ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା ଯଦି ୧୨,୨୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ବିତ୍ତୀୟ ପରିଣାମ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ହୁଏତ କୈାଣସି ସକାରାତ୍ମକ ସଂକେତ ମିଳିବ । ଏହି କରଜର ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ଏନପିଏର ଅନୁପାତ ବଢ଼ି କି ୧୮.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ଏନପିଏ ୧୧.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି । କେବଳ ଏକ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଶୁଦ୍ଧ ଏନପିଏ ୭.୫୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢ଼ି କି ୧୧.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଏନପିଏ ପାଇଁ ୨,୯୯୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିୟମ କରିଥିଲେ ଯେବେକି ଜାନୁୟାରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୧୮ର ତ୍ରୟମାସରେ ୧୬,୨୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରାବଧାନ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଚଳିତ ତ୍ରୟମାସରେ ବି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ବଡ କ୍ଷତି ହେବ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ୟାଙ୍କର ସେୟାରର ମୂଲ୍ୟରେ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେଲା । ପିଏନବିର ଦିନ ଖରାପ ଚାଲିଛି । ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୁଞ୍ଜି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତର ଅନୁପାତ ୯.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଯାଇଛି, ଯେବେକି ନିୟମ ମୁତାବକ ୧୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିବା ଉଚିତ । କହିବାକୁ ଗଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜ ତରଫରୁ ପିଏନବିର ଅଧିକ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପଡିବ । କ୍ଷତି ହେବା କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ପରିଚାଳନାର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଯିବ, ଯଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଦରରେ କରଜ ଦେବା ସହଜ ହୋଇପାରିବନି ।