ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣରେ ପଛରେ ରହିଥାଏ ମହାରଣା ପରିବାରର ଭୂମିକା, ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ପରିବାର ସମ୍ପର୍କରେ…

5

ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କରି ନିଜର ବୃର୍ତ୍ତି ବଂଚ।ଇବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପରିବାର କାର୍ୟ୍ୟ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସାତଶଙ୍ଖ ଶିରିଆପୁରର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାରଣାଙ୍କ ପରିବାର ଅନ୍ୟତମ । ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ  ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଧର୍ମାଲମ୍ଵୀ ମାନେ ନିଜର ବଡ ଠାକୁର ମାନୁଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣକାର୍ୟ୍ୟକୁ ନିଜର କୈାଳିକ ବୃର୍ତ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ସାତଶଙ୍ଖ ଶିରିଆପୁରର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାରଣାଙ୍କ ପରିବାର ।

ନିଜର ପୈତୃକ ଭିଟାମାଟି ସତ୍ୟବାଦୀର ଗଡ ବଳରାମପୁର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ସ।ତଶଙ୍ଖ ଶିରିଆପୁରରେ ରହି ଏହି କାର୍ୟ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବୟସର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ରେ ପହଂଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ୟ୍ୟ କରିଵା ପାଇଁ ଅ।ଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ପିଲାଟି ବେଳୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଗଢିବାରେ ଅହେତୁକ ଅ।ଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ପିତା ସୂର୍ଗତ ନବଘନ ମହାରଣାଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରି ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଗଢି ଚାଲିଥିଲେ । ଏବେ ଏହି କାର୍ୟ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ୩ ପୁଅ,ବୋହୁ ଓ ନାତି ମାନେ ଅ।ପଣେଇ ନେଇ ବିଗ୍ରହ କାର୍ୟ୍ୟରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟତଃ ନିମ୍ବ କାଠରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଘେ।ଡା, ସାରଥୀ,ପାର୍ଶ୍ଵ ଦେବାଦେବୀ, ଦଧିନଉତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଠାରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକରି ଅ।ତ୍ମସନ୍ତୋଷ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଓ ପରିବାରଲୋକ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମେ ଲିମ୍ଵ କାଠକୁ ବିଭିନ୍ନ ମାପ ଅନୁଯାୟୀ କଟାଯାଇଥାଏ । ତା ପରେ ନିହାଣ ମୁଗୁର ସାହାର୍ୟ୍ୟରେ ଖୋଳି ରନ୍ଦା ମାରିବା ପରେ ବିଗ୍ରହ ତିଆରି ହୁଏ । ବିଗ୍ରହଙ୍କ ଶରୀର ରେ ତେନ୍ତୁଳି ଅଠା ଲେପନ ପରେ ସେଥିରେ କନା ଲଗାଯାଏ । ଖଡି ରଙ୍ଗକୁ ମାଟି ଚୁଲିରେ ରାନ୍ଧିବା ପରେ ସେହି ଖଡିକୁ ବିଗ୍ରହ ଙ୍କ ଦେହରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ବାଲି ଗୋରାଡା ପଥରରେ ମଠ।ଯାଏ । ଏହି କାର୍ୟ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ବିଗ୍ରହ ମାନଙ୍କୁ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ । ସେପଟେ କେବଳ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ଏହି କୈାଳିକ ବୃର୍ତ୍ତିକୁ ଅ।ପଣେଇ ଛୁ ତାହା ନୁହେଁ ଜଗତ ରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.