ଓଡ଼ିଶା କଂଗ୍ରେସ ଆପଣାଇଲା ଛତିଶଗଡ଼ ମଡେଲ ! ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମତାମତକୁ ନେଇ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଦଳ ।

138

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ପଡୋଶୀ ଛତିଶଗଡ ମଡେଲକୁ ଆପଣାଇବ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ । ଛତିଶଗଡରେ କଂଗ୍ରେସର ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ସଫଳତା ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଡେଲକୁ ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କରିବା ନେଇ ଚାଲିଛି ଜୋରଦାର କସରତ । ଛତିଶଗଡରୁ ନେତା ଆସିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବା ପାଇଁ । ଛତିଶଗଡରୁ ଏକ ଟିମ୍ ଆସି ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି ମତାମତ । ଆଉ ଏହି ମତାମତ ଆଧାରରେ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଦଳ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ନେତାଙ୍କ ସହ ଜଗତସିଂହପୁର ଅଂଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଚିରଂଜୀବ ବିଶ୍ୱାଳ । ଏହି ପରି ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବା ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଇସ୍ତାହାର । ସେଥିପାଇଁ ୨୧ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ସଂଯୋଜକ ଭାବେ ଚୟନ କରିଛି ଇସ୍ତାହାର କମିଟି ।

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏହି କୌଶଳ ଆପଣେଇଥିଲା କଂଗ୍ରେସ । ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଜନଘୋଷଣା ପତ୍ର କୁହାଯାଇଥିଲା । ଆଉ ଭୋଟରଙ୍କ ମନ ଜିଣି ନେଇଥିଲା ଏହି ଘୋଷଣାପତ୍ର । ଜଗତସିଂହପୁରରେ ପିସିସିର ଟିମ୍ ଯେଉଁ ଜନମତ ନେଇଥିଲା, କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ତା’ର ଏକ ପ୍ରେଜେଂଟେସନ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚା’ ଖଟିରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚାଷୀ, ଓକିଲ, ଡାକ୍ତର ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ଆଲୋଚନା । ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଠାରୁ ଲୋକେ କି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତା’ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ନେତା । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ତା’ର ଇସ୍ତାହାରରେ ମହାନଦୀ ବିବାଦର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ଉପରେ ଜୋର ଦେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେହିପରି କୃଷିଋଣ ଛାଡ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଛତିଶଗଡରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସଫଳତାର ସ୍ୱାଦ ଚଖେଇ ଥିବାରୁ ଓଡିଶାରେ ବି ଇସ୍ତାହାରରେ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଫୋକସ୍ କରିବ ଦଳ ।

Comments are closed.