ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡିଆ ପ୍ରେମ ! ଇଂରାଜୀରେ ଆସିଲା ଓଡିଆ ଭାଷା ଆଇନର ନିୟମାବଳୀ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବ୍ୟୁରୋ, କନକ ନ୍ୟୁଜ୍ : ଓଡିଆକୁ ସରକାରୀ ଭାଷା କରିବା ପାଇଁ ଅଂଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ଓଡିଶା ସରକାର। ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଏନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସରକାର କହୁଛନ୍ତି, ଓଡିଆକୁ ସରକାରୀ ଭାଷା କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏହି ଆଇନର ନିୟମାବଳୀ ଆସିଛି ଇଂରାଜୀରେ । ସରକାରୀ କଳରେ ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିବା ସରକାର କହୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥି ଏଭଳି ବିଜ୍ଞପ୍ତି କାହିଁକି ଓଡିଆରେ ଆସିପାରୁନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଓଡ଼ିଶାର କଳାପତାକା ପଟୁଆ । ବିଧାନସଭା ସମ୍ମୁଖ ନବକୃଷ୍ଣ ପ୍ରତିମୂର୍ତି ଠାରୁ ରାଜଭବନ ସ୍ଥିତ ମଧୁସୂଦନ ପ୍ରତିମୂର୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲା ଏହି ରାଲି। ସେଠାରେ ପହଂଚିବା ପରେ ପ୍ରତିବାଦକାରୀ ମଧୁବାବୁଙ୍କୁ ମାଲ୍ୟାପର୍ଣ କରିଛନ୍ତି । ଭାଷା ଆଇନ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପୁଣି ଥରେ କଳାପତାକା ପଟୁଆର ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଓଡିଶା। ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଷା ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହଯାଇଛି।

Comments are closed.