ଭୂମିରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ହେଲା ଅସୁବିଧା, ସରକାର କଲେ ଭାସମାନ ସୁଡଙ୍ଗର ଯୋଜନା

793

ସ୍କେଣ୍ଡେନେବିଆଇ ଦେଶ ନରୱେକୁ ଦୁନିଆର ଉଚ୍ଚ ମାନବ ବିକାଶ ସୁଚକାଙ୍କ ଦେଶରେ ଗଣନା କରାଯାଏ । ନରୱେର ସମୁଦ୍ରୀ ତଟ ବହୁତ କଟିଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଫିଓଡର୍ସ କୁହାଯାଏ । ପଶ୍ଚିମ ତଟରେ ଫିଓଡର୍ସ ଲାଇନ୍ ଅଧିକ ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏବେ ଦେଶରେ ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଭାସମାନ ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଅଧିନରେ ସସପେନ୍ସ ବ୍ରିଜ୍ ଓ ଭାସମାନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଏହି ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା କ୍ରିଷ୍ଟିୟନସେଣ୍ଡ ଓ ଟ୍ରାନଢ଼ିମ୍ ସହର ମଧ୍ୟରେ ୧୧୦୦ କିମି ଦୂରତା କମିଯିବ । ଏବେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ୨୧ ଘଣ୍ଟା ଲାଗୁଛି ।

ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସୁଡଙ୍ଗରେ ୪୦ ଅରବ ଡଲାର(ପାଖାପାଖି ୨.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ପିଲର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ରର ଫୁଟହିଲ ଭିତରେ ୩୯୨ ମିଟର ଗଭୀର ଓ ୨୭ କିମି ଲମ୍ବା ଗାତ ହେବ । ସମୁଦ୍ର ତଳର ୩୦ ମିଟର ନିମ୍ନରେ ଏହି ଭାସମାନ ସୁଡଙ୍ଗ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମା ଭିତରେ ନରୱେର ଏହି ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ହେବାରେ ଯଦି ସଫଳତା ମିଳିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଓ ଇଟାଲିରୁ ବି ଆଗକୁ ବଢ଼ିଯିବ ।

ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ୱାଲହିମ୍ ମୁତାବକ, ସୁଡଙ୍ଗ ପାଇଁ ୩ ସସପେନ୍ସ ବ୍ରିଜ୍ ଓ ୫ ଭାସମାନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଭାସମାନ ସୁଡଙ୍ଗର ଆଇଡିଆ ନୂଆ ନୁହେଁ । ୧୮୮୨ରେ ବ୍ରିଟିଶ ଜଳ ବାହିନୀର ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏଡୱାର୍ଡ ରିଡ୍ ଇଂଲିଶ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏମିତି ଏକ ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ବିଚାର ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ କାମ ହୋଇପାରିନଥିଲା ।

Comments are closed.