କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡା ଥାନା ବାରଖମା ଜଂଗଲରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏସଓଜି ଯବାନମାନେ କମ୍ବିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଯବାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଯବାନମାନେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା କ୍ୟାଡର ମାଓବାଦୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ କିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ୨ ଜଣ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୁଳି ବିନିମୟ ବେଳେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଲାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଡାକା ଘାଟି ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ମାଓ ଶିବିର ଉପରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପୁଲିସ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ମାଓବାଦୀ-ପୁଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଓ କ୍ୟାଡରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ଏସଓଜି ଯବାନ ବୋନଜୁନ୍ ତମାଙ୍ଗ ଓ ବିଦ୍ୟାଧର ସେଠ୍ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ବୋନଜୁନଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଧରଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ।

ଅପରପକ୍ଷେ, ମୃତ ମହିଳା ମାଓ କ୍ୟାଡରଙ୍କ ପରିଚୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ସେ କଳାହାଣ୍ଡି- କନ୍ଧମାଳ-ବୌଦ୍ଧ-ନୟାଗଡ଼ (କେକେବିଏନ୍) ଡିଭିଜନର ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଖବର ମିଳିବା ସୁଦ୍ଧା ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ କମ୍ବିଂ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କନ୍ଧମାଳ ଏସପି ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାପାତ୍ର ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଏକ ୩୦୩ ବନ୍ଧୁକ ସମେତ ବିପୁଳ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଓ ବିସ୍ଫୋରକ ମିଳିଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।