କେରଳର ଭୟଙ୍କର ଜଳପ୍ରଳୟ ପରେ ପ୍ରକୃତିର ତାଣ୍ଡବ ଚାରିଆଡେ ଦେଖା ଦେଇଥିବାବେଳେ ଆଶ୍ୱସନାର ଏକ ଖବର ଆସିଥିଲା ଯେ କେରଳର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଇଡୁକ୍କୀ,କୋଜିକୋଡ୍,କନ୍ନୁରରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ କେରଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାମାନ୍ୟ ଠାରୁ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଇଝୁକ୍କୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ସାମାନ୍ୟରୁ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଏବଂ ପଲକ୍କଡରେ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ତେବେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ କେଉଁଠି ୟେଲୋ ଏବଂ କେଉଁଠି ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏଭଳି ଆଲର୍ଟ ପାଣିପାଗରେ କାହିଁକି ଏବଂ କେଉଁ କାରଣରୁ ଜାରି କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ଏହି ଆଲର୍ଟସ ପାଇଁ ରଙ୍ଗର ଚୟନ କେତୋଟି ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ଥିରୀକୃତ କରାଯାଇଛି । ଖାସ୍ କରି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା,ଶୀତ ଏବଂ ମୌସୁମୀ କିମ୍ବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡର ବିବରଣୀ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଯେମିତି ଯେମିତି ଋତୁ ତା ଚରମ ରୁପ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୁଏ ତାହାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଆଲର୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଏ । ।

ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ : ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଏହା ସୁଚାଏ ଯେ ବିପଦ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହି ଆଲର୍ଟ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କବାଣୀ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ଆଲର୍ଟ ଜଷ୍ଟୱାଚର ସିଗନାଲ୍ ଦେଇଥାଏ ।

ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ : ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟର ଅର୍ଥ ବିପଦ । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପାଗ ଯେମିତି ଯେମିତି ଖରାପ ହୁଏ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟକୁ ଅପଡେଟ୍ କରାଯାଇ ଅରେଞ୍ଜ କରାଯାଏ । ଏହି ଆଲର୍ଟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାବଧାନତାର ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଏ ।

ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ : ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୁଚନା ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ ପାଗ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଖରାପ ହୁଏ ଏବଂ ଧନଜୀବନ ହାନି ହେବାର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ସେତେବେଳେ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଏ ।