ଆଜି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ନିଜ ପ୍ରିୟ ନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି । ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ସେ ବହୁ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଉକ୍ୃଷ୍ଟ ଧରଣର କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା ଭାରତକୁ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତିର ଉପହାର ଦେବା । ୧୯୯୮ ମସିହା ମେ ୧୧ ତାରିଖରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁର-ଜେସଲମେର ମାର୍ଗରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ସହର ପୋଖରଣର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ମରୁସ୍ଥଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରଖର କିରଣ ବର୍ଷା କରୁଥିଲେ । ଉକ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ପରମାଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରମାଣୁ ବିସ୍ଫୋଟ କରି ଦୁନିଆର ମହାଶକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ନିଜ ଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରି ଭାରତକୁ ଏହାର ଶିକାର ନ ବନାନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଭାରତର ପରମାଣୁ ନାମକ ସିଂହ ଜାଗିଉଠିଲେ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଦେଶକୁ ବିଧ୍ୱସଂ କରିଦେବ ।

ପ୍ରଥମ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ୨୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜନୀତିକ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ଭାରତର ପରମାଣୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦିଗରେ କୌଣସି ହଲଚଲ ହୋଇନାହିଁ । ୧୯୯୮ ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶାସନରେ ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲା ଏବଂ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ବାଜପେୟୀ ନିଜର ନିର୍ବାଚନ ଅଭିଯାନରେ ଭାରତକୁ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଉପହାର ଦେବାର ନାରା ଦେଇଥିଲେ । ଶାସନକୁ ଆସିବାର ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ସେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଭାରତର ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଆମେରିକାକୁ ଖବର ମିଳିସାରିଥିଲା । ଏଥି କାରଣରୁ ଅଭିଯାନର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏମିତିକି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାତ ନଥିଲା । ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଅଭିଯାନର ରଣନୀତି ବିଷୟରେ କିଛି ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ,ସୈନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ରାଜନେତା ହିଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ । ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତୀ ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ୍ କଲାମ୍ ଏବଂ ରାଜଗୋପାଲ୍ ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଏହି ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହ ଡା.ଅନିଲ୍ କାକୋଡକର ସମେତ ଆଠ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲେ । ଅଭିଯାନରେ ଭୂମିରେ ୫୮ ଜଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତର ପରମାଣୁ ଦକ୍ଷତା ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁନିଆକୁ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରମାଣ ଦେବାର ସମୟ ମଧ୍ୟ ଆସିଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏହି ଅଭିଯାନର ନାଁ ମଧ୍ୟ ‘ଶକ୍ତି’ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଶେଷରେ ମେ ୧୧ ପରେ ପୋଖରଣରେ ପରମାଣୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ୫ ଡିଭାଇଜର ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ଥିଲା । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ସଫଳତା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାଜପେୟୀ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଟିମକୁ ଏହାର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୁନିଆକୁ ଚମକାଇବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଥିଲା ଏବଂ ଦୁନିଆର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ଶତ୍ରୁଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ କିଛି ଦିନ ପରେ ପରମାଣୁ ବିସ୍ଫୋଟ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ପରମାଣୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବାକୁ ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତ ନାଭିକୀୟ ହତିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାର ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ରଖୁନାହିଁ ।

ଅଟଳଙ୍କ ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ଉପରେ ପାଣିପାଗ ସାଜିଥିଲା ସମସ୍ୟା : DRDOର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମନଜୀତ୍ ସିଂହଙ୍କ ମୁତାବକ, ୧୯୯୮ ମେ ୧୧ରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପବନର ବେଗ କରଣରୁ ପୋଖରଣ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ଛଅଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଖରାପ ଋତୁ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେବା କାରଣରୁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ବାଜପେୟୀ ପରୀକ୍ଷଣର ଟିକନିଖ୍ ଖବର ନେଉଥିଲେ ଏବଂ ତାଭ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପବନର ଦିଗକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ପୁରା ଛଅ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଏହାପରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା ।