କଂଗ୍ରେସକୁ ବାଏ ବାଏ କଲେ ନବ, ୨୪ରେ ମିଳିବ ନୂଆ ଠିକଣା! କହିଲେ, ଦଳ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜିତୁଥିଲି

147

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଯେଉଁ ଖବରକୁ ନେଇ କିଛି ମାସ ହେଲା କଂଗ୍ରେସ ଶିବିରରେ କମ୍ପନ ହେଉଥିଲା, ସେହି କମ୍ପନରେ ଆଜି ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପଡ଼ିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ । ଦଳର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ସହ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପଠାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହି ଚିଠିରେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ବି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଜେଡିର ହାତ ଧରିବେ ନବ ଦାସ ।

କିଛି ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ତ ଚର୍ଚ୍ଚା ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇ ଦେଇଛି, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ତଥା କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତିଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର । ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଲୋକଙ୍କ ବିକାଶର କଥା କହି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଦଳୀୟ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ନବ ଦାସ । ଗୋଟିଏ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ଇସ୍ତଫାପତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ଅଭିଯୋଗ ନାହିଁ, ଯଦି କିଛି ଅଛି, ତାହା କେବଳ ଉଚ୍ଚକାଂକ୍ଷା । ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ବିକାଶ କଥା କହୁଥିବା ନବ, ଏହି ଚିଠିରେ ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ୨୪ ତାରିଖ ନବୀନଙ୍କ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଜେଡିର ହାତ ଧରିବେ ।ଆଉ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସହରର ଚାରିଆଡେ ଛାଇ ହୋଇଗଲାଣି ନବୀନ ଓ ନବଙ୍କ ବଡ ବଡ ପୋଷ୍ଟର । ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରସୋର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସହର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ପାଲଟିଛି ରାଜନୀତିର ଏହି ନୂଆ ଯୁଗଳବନ୍ଦୀ ପୋଷ୍ଟର ।

ଇସ୍ତଫା ପୂର୍ବରୁ ନବଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ପିସିସି ସଭାପତି କହୁଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନବ ଦାସଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିବା ନିଷ୍ପତି କଂଗ୍ରେସର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଗଡ଼କୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶ ସିଂ, ନବ ଦାସଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲରେ ବୟାନ ରଖିଛନ୍ତି । ବିଜେଡିର ଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ସବୁକିଛି ନିର୍ଭର କରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୋଗେଶ । ଏହାଛଡା ଆସନ୍ତା ୨୫ରେ ରାହୁଲଙ୍କ ସଭାକୁ ଯିବେନି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯୋଗେଶ । ଆଉ ନବ ଓ ଯୋଗେଶଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ପ୍ରଫୁଲ ମାଝୀ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ଭୂପିନ୍ଦର ଓ ଅନୁପ ସାଏଙ୍କ ଦଶା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ।

ଆଉ ଏସବୁ ଭିତରେ ନବ ଦାସଙ୍କ ମହାଭାରତ ଉପାଖ୍ୟାନ ରାଜନୀତିର ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ଭୀଷ୍ମ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନମାନିବାରୁ ଦଶା ଭୋଗିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବ ଦାସ । ଯାହାକୁ ନିଜ ଢ଼ଙ୍ଗରେ କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ସୁର ରାଉତରାୟ । ନବ ଏହି ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାଉଳାଚାଉଳା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଏକ ବିରାଟ ସମୁଦ୍ର । କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ତୁଳା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ଉଡିଯିବା ଦରକାର । ଏହି ଦଳରେ ଅଗାଡି ବାହାରିଯିବା ଦରକାର । ଯେତିକି ଧାନ ରହିବେ ଭଲ ଧାନ ରହିବେ । ଏଭଳି କହି ନବଙ୍କୁ ବାଣ ମାରିଛନ୍ତି ସୁର ।

ରାଜନୀତିର ଏହି ବୟାନବାଜୀ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ନବଙ୍କ ନିଷ୍ପତି କଂଗ୍ରେସକୁ ବେଶ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବ । କାରଣ ସେ କେବଳ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ନଥିଲେ, ବରଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କ ହାତରେ ଥିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ସାଂଗଠାନିକ ଦାୟିତ୍ୱ । ଆଉ ଗତ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ୯ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦରୁ ୮ଟି କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଜୟୀ କରି ନିଜର ସାଂଗଠାନିକ ଦାୟିତ୍ୱର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲେ ନବ ଦାସ ।

Comments are closed.