ଇଏ କଣ ‘ସରପ୍ରାଇଜ୍ ଭିଜିଟ୍’ ? ମିଡିଆ ଆସିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆସୁଛନ୍ତି ! କ୍ୟାମେରା ଆଗରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଛନ୍ତି…

487

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ । ଅଚାନକ ଆସୁଛନ୍ତି ଆକ୍ସନ ନେଉଛନ୍ତି । ଆଉ ଯେଉଁଠି କାମରେ ଟିକେ ଉଲମ ବିଲମ ଦେଖୁଛନ୍ତି ସାଙ୍ଗେସାଙ୍ଗେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଛନ୍ତି । ନୂଆ ସରକାର ଗଢିବା ପରେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ବେଶ୍ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ । ସରକାରଙ୍କ ସବୁ ସୁବିଧା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁଛି କି ନାହିଁ ଆଉ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଲୋକଙ୍କ ସୁଖସୁବିଧା ବୁଝୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରପ୍ରାଇଜ ଦେଉଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ତେବେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି । ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ଅଫିସରେ ହଠାତ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଖି ହଡବଡେଇ ଯାଉଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ । ଆଉ ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଯଦି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଖିରେ କିଛି ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚିତ୍ର ପଡିଗଲା ତାହାଲେ କଥା ସରିଲା । ତୁରନ୍ତ ଉକ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଫିସରଙ୍କ ଦରମା କାଟିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ । ତେଣୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କୋକୁଆ ଭୟ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ ନବୀନ ସରକାର ଗଢିବା ପରେ ସବୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେମିତି ଜଣେ ବି ଲୋକ ରାଜ୍ୟରେ ହଇରାଣ ନହୁଅନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାସିକିଆ ରିପୋର୍ଟ ବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଖୁଥିବାରୁ ଏବେ ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ସହ ନିଜ ବିଭାଗରେ କଣ କଣ ଅସୁବିଧା ରହିଛି ତାହା ଦେଖୁଛନ୍ତି ।

ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ ଆକ୍ସନ ମୋଡରେ ଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲ ବୁଲି ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ସହ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜା ସ୍ୱାଇଁ ନିଜ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ଅଫିସକୁ ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟ କରୁଛନ୍ତି ଆଉ ତୃଣମୂଳସ୍ତରର ସମସ୍ୟା ବୁଝୁଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ଅଚାନକ ପରିଦର୍ଶନ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣୁଛି । ଯଦି ମନ୍ତ୍ରୀ ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସାଙ୍ଗରେ ମିଡିଆ କାହିଁକି ନେଉଛନ୍ତି ? ଅଚାନକ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କେଉଁଠିକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଆଉ କଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହା କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ନକଲେ କଣ ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟ ସଫଳ ହେବନି ? ନା ମାସିକିଆ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଥିବାରୁ ଏସବୁ କରି ନିଜ ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କୁ ଖୁସ୍ କରାଉଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ?

ତେବେ ସରପ୍ରାଇଜ୍ ଭିଜିଟରେ ଆଉ ସସପେନ୍ସ ରହୁନି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁଠିକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେଠାକୁ ଭାୟା ମିଡିଆ ହେଉ ଅବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧିନସ୍ଥ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖବର ଲିକ ହେଉଛି । ଫଳରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆସିବା ଆଗରୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଥା ମା କରି କାମ ଚଳାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମନ୍ତ୍ରୀ ସରକାରୀ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚରମ ଅବହେଳାକୁ ଦେଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟ୍ ସଂଜ୍ଞାହୀନ ହେଉଛି । ଘନଘନ ହେଉଥିବା ସରପ୍ରାଇଜ ଭିଜିଟର କୌଣସି ସଂଜ୍ଞା ରହୁନି ।

Comments are closed.