ମାଆ ମୁଁ ମରି ଯିବି, ଆଉ ବଂଚିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ, ମୁଁ କପି କରିବା ପିଲା ନୁହେଁ .. ଅନାଥ ମୁକବଧିର,  ଗରିବ ଘର ପିଲା,.. ମୋର ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ କେହି ବୁଝିବେ ନାହିଁ, କପି ମୁଁ ଦେଖି ନ ଥିଲି କି, କିଏ କପି ଫିଙ୍ଗିଥିଲା ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନ ଥିଲି , ସେମାନେ ମୋର ଆଡମିଟ କାର୍ଡ ନେଇ ଗଲେ, ଠାରରେ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି କେହି ମୋ କଥା ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ଥିଲେ ।

ଏ ଥିଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମନୋଜ, ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା କୋହଭରା ଚିଠି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଏରବାନପାଲି ଗାଁର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ମନୋଜ ମାଢୀ । ନା ସେ ଶୁଣି ପାରନ୍ତି ନା କଥା କହି ପାରନ୍ତି । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ବାପଛେଉଣ୍ଡ । ବହୁ ଦୁଖ କଷ୍ଟ ରେ ମାଲକାନଗିରି ସ୍ଥିତ ଅନ୍ଧ ମୁକବଧିର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦଶମ ଯାଏଁ ପାଠ ପଢାଇଥିଲେ ମାଆ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଥିଲେ ମନୋଜ । ତେବେ ଗତ ୨୭ ତାରିଖରେ ମାଟ୍ରିକ ପରିକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସବୁ କିଛି ଓଲଟ ପାଲଟ ହୋଇ ଗଲା । ରେଜଲ୍ଟ ୱିଥେଲ୍ଡ ରହିବା ଜାଣି ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଛନ୍ତି ସେ । ମୁକ ବଧିର ହୋଇଥିବାରୁ ମାଁ ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇଛନ୍ତି ମନୋଜ । କାଳେ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗିପଡି ପୁଅ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଦେବ, ବିଚଳିତ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି ପୂରା ପରିବାର । ମାଆଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି, ପୁଅକୁ ଗୋଡେ ଗୋଡେ ଜଗିଛନ୍ତି ସେ ।

ମାଲକାନଗିରି ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ  ବସି ଥିଲେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଛାତ୍ର ମନୋଜ ମାଢୀ । ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ କପି ଜବତ କରିବା ପରେ ମାଲ୍ ପ୍ରାକ୍ଟିସ କରିଥିଲା ସ୍କ୍ୱାଡ । କପି ତାଙ୍କର ନୁହେଁ ବୋଲି ଠାର ଓ ଆକାର ଇଙ୍ଗିତରେ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ହେଲେ କେହି ବୁଝି ପାରି ନ ଥିଲେ ତାଙ୍କ କଥା । ଫଳରେ ତାଙ୍କ ରେଜଲ୍ଟକୁ ୱିଥେଲ୍ଡ ରଖିଛି ବୋର୍ଡ । ପରିବାରର ଗୁହାରି ପରେ, ପୁନର୍ବିଚାର ଲାଗି ବୋର୍ଡକୁ ଜଣା ଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ।

ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ହେବା ସହ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ ପାରଙ୍ଗମ ଏହି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଛାତ୍ର ଜଣକ । ରେଜଲ୍ଟ ଓିଥେଲ୍ଡ ରହିବା ପରେ ମନୋଜ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ସାନ ଭଉଣୀ ଓ ପରିବାର ।