ଭାରତର ୧୨ଟିରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଇ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇଥିବା ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ଆଉ ଏକ ଝଟକା । ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ମାମଲାକୁ ବ୍ରିଟେନ୍ ଓ ଲଣ୍ଡନର କୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା । କିନ୍ତୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ବଡ ଘୋଟାଲା ବା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ତେଣୁ ମ୍ୟାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ପଳାତକ ଭାବେ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ମାଲ୍ୟା କରିଥିବା ମାମଲା ଉପରେ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟ ନିଜ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶୁଣାଣିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି ଯେ ମାଲ୍ୟା ଭାରତରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଜାଣତରେ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ମରାମତି ପାଇଁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଆଣିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାଲ୍ୟା ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଖାରଜ କରି ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି । ମଦ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ବାଦସାହା ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକତର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଛନ୍ତି । ହେଲେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନରେ ହୋଇଥିବା ଶୁଣାଣି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୃଢ଼ିଭୂତ କରିଛି । ଯାହାଫଳରେ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଚୁନ ଲଗେଇ ଥିବା ମାଲ୍ୟା ଦେଶକୁ ଆଣିବାରେ ଆଉ ଏକ ବାଟ ବାହାର କରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକୁ ବିଶ୍ୱାସ ମିଳିଛି ।