ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗଠବନ୍ଧନ ପାଇଁ ଜୋରଦାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ସୁତ୍ର ଅନୁସାରେ , ୭ ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଟି ସିଟରୁ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ୩ ଟି ସିଟରୁ ଲଢିବ କଂଗ୍ରେସ । 

159

ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଠବନ୍ଧନରେ ସହମତି ହୋଇଯାଇଛି । ସୂତ୍ରନୁସାରେ , ଦୁଇ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସାତ ଲୋକସଭା ସିଟରେ ସିଟ୍ ବଣ୍ଟାଯିବା ଫର୍ମୁଲା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆପ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ୪ ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଖାତାରେ ୩ ସିଟ୍ ଆସିବ । ସୂଚନାନୁସାରେ , ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,ଚାନ୍ଦିନୀ ଚୌକ ଏବଂ ନର୍ଥ ୱେଷ୍ଟର ସିଟ୍ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ , ନର୍ଥ ଇଷ୍ଟ୍ , ୱେଷ୍ଟ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ସାଉଥ୍ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସିଟ୍ ମିଳିବା ନିଶ୍ଚିତ ।

ହରିୟାଣାରେ ମଧ୍ୟ ସବୁଜ ସଂକେତ : 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହରିୟାଣାର ୧୦ ଟି ଲୋକସଭା ସିଟରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସରିଛି । ଏଠାରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ମିଳିପାରେ । ଖବର ମୁତାବକ, କରନାଲ ତଥା ଗୁଡଗାଓଁରୁ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ରୁ ହରିୟାଣାରେ ଆପ୍ ପାର୍ଟି ଲଢେଇ କରିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଆପ୍ ରୁ ୨ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ କହିଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ହିଁ ମିଳିଥିଲା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଦୁଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଗଠବନ୍ଧନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦିନରୁ ବଚସା ଚାଲିଥିଲା । ଗଠବନ୍ଧନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଳମ୍ବର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କଂଗ୍ରେସରେ ଦୁଇ ରାୟ ହେବା ଥିଲା । ପିସି ଚାକୋ ଗଠବନ୍ଧନ ପକ୍ଷରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୀଲା ଦିକ୍ଷିତ୍ ଗଠବନ୍ଧନର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଗଠବନ୍ଧନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିସାରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ଗଠବନ୍ଧନ ପଛରେ ଥିବା ଗଣିତ ଏହା ହେଉଛି କି ଦୁଇ ଦଳଙ୍କ ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ରହିଛି କିଭଳି ଭାବରେ ସତ୍ତାରୁ ବିଜେପିକୁ ହଟାଇବେ । ଅଧିକାଂଶ ସର୍ଭେରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କିଛି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁ ସାତ ସିଟ୍ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଆପ୍ ତରଫରୁ ୭୦ ସିଟ୍ ରୁ ୬୭ ସିଟ୍ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସିଲ କରିଥିଲା ।

ମତାମତ

Your email address will not be published.