ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଔଷଧିୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ହୋଇଥାଏ । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

• ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ତ୍ୱଚା ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ।

• ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପେଟ ଜନିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

• ଏହାବ୍ୟତୀତ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ହେଉଁଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହିତ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ରକ୍ତଶୋଧକ ଏବଂ ବଳବର୍ଦ୍ଧକ ହୋଇଥାଏ ।

• ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସାଧାରଣତଃ ଭିଟାମିନ୍ ବି, କ୍ୟାଲସିୟମ, କାର୍ବୋନିୟମ, ମାଗ୍ନେସିୟମ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ମିଳିଥାଏ ।

• ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଲିଭରକୁ ଠିକ୍ ରଖିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ଆରାମରେ ହଜମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

• ଲେମ୍ବୁ ଶରୀରରକୁ ଶୀତଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ଗରମ ଦିନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ରାଣି ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

• ଅନେକ ସମୟରେ ପେଟରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସ୍ , ଗଳାରେ ଜଳାପଡା ଆଦି ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

• ଲେମ୍ବୁରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପୋଟାସିୟମ ରହିଥାଏ । ଯାହା ହାଇ ବ୍ଲଡପ୍ରେସର, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟା , ବାନ୍ତ, ମାନସିକ ଚାପ ଏବଂ ବିଷାଦ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

• ଏହାଛଡା ହଇଜା ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇ ଠିକ୍ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ପଡୁଥିବା କିଛି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ

ଶରୀରରୁ ଜଳୀୟବାଷ୍ପ କମିଯିବା : ଯଦି ଗରମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଉଥାନ୍ତି ତେବେ ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏହାଛଡା ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଜଳର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିିକି ନୁହେଁ ଅଧିକ ଲେମ୍ବୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପୋଟାସିୟମର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ରକ୍ତରେ ଆଇରନର ମାତ୍ରା ବଢି ଯାଇଥାଏ : ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ସି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଭିଟାମିନ ସି ଶରୀରରୁ ଆଇରନକୁ ଅବଶୋଷଣ କରିଥାଏ । ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆଇରନ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସାଇଟ୍ରିସ ଏସିଡ ଓ ଅକ୍ସଲେଟ ପଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଅଧିକ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଛୋଟ ଛୋଟ ପଥର ରୂପେ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ଯାହାଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ଲେମ୍ବୁରେ ଅମ୍ଲିୟ ଅଂଶ ରହୁଥିବାରୁ ଶରୀରର ହାଡ ଉପରେ ଏହା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହାଛଡା ଯଦି ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ତେବେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକିୟାରେ ବାଧା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।