ସାବଧାନ୍ ! ବର୍ଗର ଓ ପିଜା ଆଦି ଖାଦ୍ୟର ମାତ୍ରାଧିକ ସେବନ ହୋଇଥାଏ ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସରର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ

1

ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ବର୍ଗର, ପିଜା ଆଦି ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ୍ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରେ ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର ବା ସ୍ତନ କର୍ଳଟ ଭଳି ଭୟାନକ ରୋଗ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟସମ୍ଭାବନ ରହିଛି । ଏକଥା ଆମେ କହୁନାହୁଁ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହି ସତ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏକଥା ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଥିବ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ସୁଗାର,କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ ସେଭଳି ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ଏବଂ ହୃଦୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

• ମାତ୍ର ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ମୁତାବକ, ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡିକର ସାଧାରଣତଃ ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ଏହି ପ୍ରରିପେକ୍ଷୀରେ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।

• ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଶୋରୀମାନଙ୍କଠାରେ ପାଖାପାଖି ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର ବା ସ୍ତନ କର୍କଟ ସମସ୍ୟା । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବିଶେଷ କରି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଇବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

• ଗବେଷକଙ୍କ ମତରେ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ୍ ଜନିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କଠାରେ ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

• ଯଦିଓ ସେମାନେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରଛନ୍ତି କି କିଛି ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ-ଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବ୍ରେଷ୍ଟକ୍ୟାନସର ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

Comments are closed.