ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଆମ ଶରୀର ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରୁନାହୁଁ । କୌଣସି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ନହେବା ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଆପଣେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ।

ଯଦିଓ ଆମେ ମଦ୍ୟ, ସିଗାରେଟ ଭଳି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ନିଜର କରିନାହୁଁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଦିନସାରା କିଛିି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଧୂମ୍ରପାନ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଅଟେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସିରହିବା ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାନୁସାରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅଫିସରେ ବେଶୀ ସମୟ ବସିବା ଉଚିଚ୍ ନୁହେଁ । ବେଶୀ ସମୟ ବସିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସମସ୍ୟା ଜନିତ ରୋଗ ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗ ଭଳି ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇପାରେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟ୍ରେଡମିଲ ଓ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ଡେସ୍କ ଭଳି ମେସିନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ମାତ୍ର ଏହାଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସିନା ଦେଖାଯିବ ମାତ୍ର ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ସୁପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଛିଡା ହୋଇ କିମ୍ବା ଏପଟସେପଟ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି ଭଲ ଟାଇପ କରିହୁଏ । କ’ଣ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ କ୍ଷମତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେଉଛି ? ‘ଦ ଜର୍ନଲ ଅଫ ସାଇନସ୍ ଏଣ୍ଡ ମେଡିସିନ ସ୍ପୋର୍ଟ’ରେ ଛାପା ଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଅରିଜୋନା ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଅଧିକ ଓଜନ ଥିବା ୯ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ବେଶୀ କ୍ରିୟାଶୀଳ ନଥିଲେ ।

ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ନକଲି ଅଫିସ ନିର୍ମାଣ କରି କାମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଏମାନେ ୮ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ(କେବଳ ବାଥରୁମ ବ୍ରେକ ଛାଡି)ଲଗାତାର ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି ଅଫିସରେ ଯେପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ସେହିପରି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ଫୋନରେ କଥା ହେଲା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଦିନରେ ଦୁଇଥର ସେମାନେ ମସ୍ତିଷ୍କର ସାହାରା ନେଇ ଅନେକ କାମ ଯେପରିକି ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଛିଡା ହେବାଦ୍ୱାରା କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବା କିମ୍ବା କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା କ୍ଷମତା ଉପରେ ଆଂଚ ଆସିପାରେ ମାତ୍ର ଏହାର ଓଲଟା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବ୍ରେକ ନେବା ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତା କରିବାର କ୍ଷମତାରେ ଅନେକ ସୁଧାର ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ୧୦ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଲାବୁଲା, ଡେସ୍କ ପ୍ୟାଡେଲିଂ ଓ ବୁଲାବୁଲି କରି ଆସିବାପରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ସୁସ୍ଥ ରହୁଛି ।ଏହାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ( ସୌଜନ୍ୟ- ନବଭାରତ ଟାଇମ୍ସ)