ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ସ୍କ୍ରିନ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି

1

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେରେଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସ୍କ୍ରାଚ ଚାଲିଆସିଥାଏ ଏବଂ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଫୋନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କିଛି ନଜର ଆସିନଥାଏ । ତେବେ ସ୍କ୍ରାଚ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ଅଟେ । ହେଲେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେରେ ସ୍କ୍ରାଚ ଚାଲିଆସେ ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆଦୌ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏଭଳି ତରିକା ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେରୁ ସ୍କ୍ରାଚ ହଟାଇ ପାରିବେ । ସେ ପୁଣି ବିନା କୌଣସି ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ଅର୍ଥାତ୍ ଘରେ ବସି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କା । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

• ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାର କୌଣସି ବି ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବଜାରରୁ କିଣିବାକୁ ପଡିବ ।

• ଟୁଥପେଷ୍ଟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲାକି ଟୁଥପେଷ୍ଟରେ ସାଧାରଣତଃ ଏକ ପ୍ରକାରର ରସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ବେକିଂ ସୋଡା ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଇଥାଏ ।

• ଯାହାକୁ ଧାତୁ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ଜଙ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା କରିବାରେ କାମରେ ଆସିଥାଏ ।

• କୋଲଗେଟ୍ ନେଇ ସ୍କ୍ରାଚ ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲର ଡିସପ୍ଲେରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

• ଏହାପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସଫା କପଡାରେ ଧିରେ ଧିରେ ଘଷନ୍ତୁ । ଏଭଳି କିଛି ସମୟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏହାକୁ ଧିରେ ଧିରେ ହାଲକା ପ୍ରେସର ସହିତ କପଡାରେ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

• ଯେତେବେଳେ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସଫା ହୋଇଯିବ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାର ଫରକ ଦେଖିପାରିବେ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ତରିକା ହେଉଛି ଭେସଲିନର ବ୍ୟବହାର କରି । ଆପଣ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଭେସଲିନକୁ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏହାକୁ ତୂଳାରେ ଧିରେ ଧିରେ ରଗଡି ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏଭଳି କରିବାର ମାତ୍ର କିଛି ସମୟ ପରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ କି ସ୍କ୍ରାଚ ହୋଇଥିବା ଡିସପ୍ଲେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସଫା ହୋଇଯିବ । ଯେଭଳି ଭାବେ ଇରେଜର ସହାୟତାରେ ପିଲାମାନେ ନିଜର ନୋଟବୁକରେ ହୋଇଥିବା କୌଣସି ଭୁଲକୁ ଇରେଜ କରିଥାନ୍ତି । ଠିକ୍ ସେହିପରି ହିଁ ଇରେଜର ଜରିଆରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେରେ ହୋଇଥିବା ସ୍କ୍ରାଚକୁ ସଫା କରିପାରିବେ ।

Comments are closed.