ଖାଲି ପାଟି ପାଇଁ ନୁହେଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଗୁପଚୁପ ! ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କମିଥାଏ ଓଜନ, ବାସ୍ ସଠିକ୍ ସମୟ ଜଣାଥିବା ଦରକାର

87

ସାଧାରଣତଃ ଚଟପଟା ଖାଦ୍ୟ କଥା କୁହାଗଲେ ମନରେ ଆଗ ଆସିଥାଏ ଗୁପଚୁପ । ଏହାର ସ୍ୱାଦ ନିଆରା । ରାସ୍ତା କଡରେ ଯେଉଁଠି ଦେଖିବେ ସେଇଠି ଗୁପଚୁପର ଠେଲାଗାଡି । ଛୋଟପିଲା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଏହି ଗୁପଚୁପ ସ୍ୱାଦର ମଜା ଉଠାଇ ଥାନ୍ତି । ଅନେକ ସମୟରେ ପରିବାର ଲୋକ ଗୁପଚୁପ ଖାଇବା ପାଇ ମନା କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଗୁପଚୁପ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କେତେ ଫାଇଦା ଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ଗୁପଚୁପ ।

– ବେଳେବେଳେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରାଗ ଖାଇ ଦେଲେ ମୁହଁରୁ ଚମଡା ଛାଡିଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ଗୁପଚୁପ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମୁହଁରେ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଚର୍ମ ରୋପଣ ହୋଇଥାଏ ।

– ଆଜିକାଲିର ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଯୋଗୁଁ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଗୁପଚୁପ ଖାଇପାରିବେ । କାରଣ ଗୁପଚୁପ ଥିବା ପୁଦିନା,କଳାଲୁଣ,ଜିରା,ଖଟା,ଗୋଲମରିଚ ଆଦି ପେଟ ସମସ୍ୟା ତଥା କୋଷ୍ଟକାଠିନ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ ।

– ଗରମ ଦିନରେ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିଡଚିଡା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଗୁପଚୁପ ଖାଆନ୍ତୁ ।ଏହା ମୁଡ ଫ୍ରେସ କରିଥାଏ ।

– ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ୧୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ନିୟମିତ ଗୁପଚୁପ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ ।

Comments are closed.