ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତେ ଦିନରେ ଗାଧୋଇ ଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ଲୋକ ବି ଥାନ୍ତି ଯିଏ କି ରାତିରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ବେଶି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ତେବେ ଏହାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ଚିନ୍ତାକରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଏହା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ । ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ରାତିରେ ଗୋଧେଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ମଇଳା ଓ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଜୀବାଣୁଗୁଡିକ ସଫା ହୋଇଥାଏ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ରାତିରେ ଗାଧୋଇଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

• ରାତିରେ ଗୋଧେଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଉପଲବ୍ଧ କ୍ୟାଲୋରୀର ଭାଗ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହିତ ହୃଦୟଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

• ଦିନତମାମର ଧୂଳିମଳିରୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗଜୀବାଣୁରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ଦିନସାରା କାମ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭେଟ ହୋଇଥାଏ । ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ହିଁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କୌଣସି ସଂକ୍ରିମିତ ରୋଗଜୀବାଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଚାଲି ଆସିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ରାତି ବା ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଗାଧେଇବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିନଥାଏ ।

• ରାତିରେ ଗାଧେଇବା ଦ୍ୱାରା ନିଦ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ଭଲ ନିଦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର ଅଟେ ।

• ସେହିପରି ରାତିରେ ଗାଧେଇବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ଭଲ ହଜମ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷ କରି ସେତେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ଗାଧେଇ ଥାନ୍ତି ।

• ଏହାଦ୍ୱାରା ସାରାଦିନର ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ଚାପ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ଗାଧେଇବାଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।