ଶିକ୍ଷା ଆଗରେ ହାର ମାନିଲା ବୟସ : ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫାଷ୍ଟ କ୍ଲାସ ମାର୍କ ରଖି ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ କୈଳାଶ ତୁକାରାମ ସିନ୍ଦେ

4

ଶିକ୍ଷା ପୁରା କରିବା ପାଇଁ ଆୟୁର କୈାଣସି ସୀମା ନଥାଏ, କେବଳ ମନରେ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅଧ୍ୟବସାୟ ଥିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ପୁଣେ ମନପା ଦମକଳ ବିଭାଗର ଜଣେ କର୍ମୀ । ସେ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏସଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ୬୧. ୨୯% ମାର୍କ ହାସଲ କରି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଚୈାହାନ ନଗର ନିବାସୀ କୈଳାଶ ତୁକାରାମ ସିନ୍ଦେ ।

ତୁକାରାମ ସିନ୍ଦେ ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ପର୍ବତୀ ସ୍ଥିତ ହୀରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୯ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ହେଲେ ତାଙ୍କ ଘରର ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପାଠପଢା ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୦ମ ପୁରା ନ କରିପାରିବାର କଷ୍ଟ ତାଙ୍କ ମନରେ ସବୁବେଳେ ରହୁଥିଲା । ପରେ ସେ ପୁଣେ ମନପା ଦମକଳ ବିଭାଗରେ ଫାୟାର ମ୍ୟାନ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ । ଚାକିରୀ ଓ ଘର ପରିବାର ସମ୍ଭାଳୁଥିବାରୁ ସେ ପାଠପଢ଼ା ପୁରା କରିପାରିନଥିଲେ ।

ଦମକଳ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଦମକଳ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ରଣପିସେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ଏସଏସସିର ଫର୍ମ ଭରିବାକୁ କହିଲେ । ସିନ୍ଦେ ବି ପାଠପଢ଼ା ପୁରା କରିବା ଆଶାରେ ଫର୍ମ ଭରିଲେ ଏବଂ ପାଠପଢ଼ାରେ ଲାଗିଗଲେ । ଚାକିରୀ, ଘର ଏବଂ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସମ୍ଭାଳି ପଢ଼ିଲେ ଓ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ । ଏବଂ ସେ ଫାଷ୍ଟ କ୍ଲାସରେ ପାସ ହେଲେ । ସିନ୍ଦେ ଏକ ଭଲ ପହିଲମାନ ଏବଂ ନିୟମିତ ରୂପେ ସେ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦମକଳ ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ପରିଚିତ । ତାଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ଏବଂ ଆଗକୁ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବାର ବି ଇଚ୍ଛା ଅଛି ।

Comments are closed.