ଆଗରେ ପାକିସ୍ତାନ, ପଛରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ୍!

2

ପାକିସ୍ତାନ ଠାରୁ ପଛରେ ଭାରତ । ଆତଙ୍କବାଦର କଳାବାଦଲ ଭିତରେ ରହୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକେ ଭାରତ ଠାରୁ ସୁଖୀ । କିଛି ଏଭଳି ଚକିତ କଲା ଭଳି ଖବର ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବିଶ୍ୱରେ ସୁଖୀ ରହିବାର ରାଷ୍ଟ୍ର ତାଲିକାରେ ଭାରତ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପଛରେ ରହିଛି । ଖାଲି ପାକିସ୍ତାନ ନୁହେଁ, ନେପାଳ, ଚୀନ, ଭୁଟାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଆଉ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଠାରୁ ବି ପଛରେ ରହିଛି ଭାରତ ।

୨୦୧୭ ୱାର୍ଲଡ ହାପିନେସ ରିପୋର୍ଟରେ ୧୫୫ ଦେଶର ତାଲିକାରେ ୧୨୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ରହିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ୮୦ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତ ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକ ଅଧିକା ସୁଖି ରହୁଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ ଏହି ତାଲିକାର ୧୧୮ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା ଭାରତ । ଏଥର ଆଉ ୪ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଛି ଭାରତ । ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଟାନ ୯୭, ନେପାଳ ୯୯, ବାଂଲାଦେଶ ୧୧୦, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୧୨୦ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ବିଶ୍ୱରେ ସୁଖୀ ରହିବା ପାଇଁ ଦେଖାଯାଉଥିବା ମାପଦଣ୍ଡରେ କେବଳ ଟଙ୍କାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଆୟ, ଶାରିରୀକ ଆଉ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଉଦାରତା, ସାମାଜିକ ସ୍ତର ଓ ଦୁର୍ନୀତିର ସ୍ତରକୁ ମାପଦଣ୍ଡ ହିସାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ନରୱେ । ଡେନମାର୍କକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନରୱେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛି ।

Comments are closed.