ଭାରତରେ ଅଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଙ୍ଖା : ୬ ପାତିଆ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପଙ୍ଖା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ରଖେ ଥଣ୍ଡା

3

ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ପିଙ୍କ ସିଟି ଅର୍ଥାତ୍ ଜୟପୁର ନିଜ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଅସାଧାରଣ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ପାଇଁ ବହୁତ ଆଗରୁ ଦେଶ ଏବଂ ଦୁନିଆର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଗଡ ଆଜି ବି ନିଜର ଗୈାରବଶାଳୀ ଅତୀତକୁ ସଜାଇ ରଖିଛି । ଦେଶ ଓ ଦୁନିଆର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନରେ ଜୟପୁରକୁ ଆସନ୍ତି । ଯେବେ ଜୟପୁର ନିଜର ଅନନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ତେବେ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ ବି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଭିନବ ଥିବ ।

ଜୟପୁର ଜଙ୍କସନ କେବଳ ସୁବିଧା ଏବଂ ବଡ ଷ୍ଟେସନ ହୋଇଥିବାରୁ ହିଁ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜର ଅଦ୍ଭୁତ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦିଏ । ଷ୍ଟେସନ୍ ର ୱେଟିଙ୍ଗ ରୁମ୍ କୈାଣସି ରାଜ ପ୍ରାସାଦ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏତେ ବଡ ହଲ୍ ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ଥି ଦେବା ପାଇଁ ବଡ ଫ୍ୟାନ ବି ଜରୁରୀ ଥିଲା । ୬ଟି ପାତିଆ ଯୁକ୍ତ ଏହି ଫ୍ୟାନ୍ ର ବ୍ୟାସ ୨୪ ଫୁଟ୍ । ଏହା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ପିଡରେ ଘୂରେ । ଏହି ଗୋଟାଏ ପଙ୍ଖା ହଲ୍ ର ସମସ୍ତ କୋଣକୁ ପବନ ପହଂଚାଏ । ଏହି ଅଜୁବା ପଙ୍ଖା ବିଜୁଳି ଦ୍ୱାରା କାମ କରେ । ମଜା କଥା ଏହା ଯେ, ୱେଟିଙ୍ଗ ହଲ୍ ରେ ବସିଥିବା ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ପଙ୍ଖାରୁ ପବନ ମିଳେ । ଏହା ଶବ୍ଦ ବି ସୃଷ୍ଟି କରେନି ।

Comments are closed.