‘ଇଣ୍ଡିଆ ଏଟ୍ ୭୦ : ସ୍ନାପଶର୍ଟସ୍ ସିଂସ୍ ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେନ୍ସ’ : ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଇତିହାସ କହୁଥିବା ପୁସ୍ତକ

10

ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବିବରଣୀ ଦେଇ ସୂଚନା, ରୋଚକ ତଥ୍ୟ, ଚିତ୍ର ତଥା ବିସ୍ତୃତ ନକ୍ସା ଦ୍ୱାରା ସଜ୍ଜିତ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ପଫିନ ବୁକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଏଟ୍ ୭୦ : ସ୍ନାପଶର୍ଟସ୍ ସିଂସ୍ ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେନ୍ସ’ ରେ ଦେଶର ବିସ୍ତୃତ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି, ବିବିଧତା ତଥା ବହୁତ ସାରା ଭାଷା, ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ଉପଲବ୍ଧ ବିଷୟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ।

ରୋଶେନ ଦଲାଲ ଦ୍ୱାରା ଲେଖାହୋଇଥିବା ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ବିଭାଜନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚୀନ-ଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏ ପି ଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଜନ ଲୋକପାଳ ବିଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରାଯାଇଛି । ରୋଶେନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରର ଭାରତର ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଲଘୁ ଏବଂ ସହଜରେ ପଢ଼ାଯାଇପାରୁଥିବା ଶୈଳୀରେ ପୁସ୍ତକ ଲେଖାଯାଇଛି ଓ ଏହା ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି ।

ସେ ଏହା ବି କହିଛନ୍ତି, “ ଭାରତରେ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆ ଓ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ସାହିତ୍ୟ, କଳା, ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଆମେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କ୍ରାନ୍ତି ହେଉଥିବା ଦେଖିପାରିବା । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ଭାରତର ରାଜନୀତିରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି ଓ ଅବନତି ଆସିପାରେ କିନ୍ତୁ ଭାରତର ବିବିଧ ସଂସ୍କୃତିକୁ ପଛକୁ ଚାହିଁ ଦେଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାହିଁକିନା ତାହାର ପ୍ରଗତି ଜାରି ରହିବ । ”

Comments are closed.