କେତେବେଳେ ୯ ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ୬ ! ଆପଣଙ୍କ ମନ ମୁତାବକ ବଦଳାଇ ପାରିବେ କାରର ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା, ପଛରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ଅନେକ ସୁବିଧା

4

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଲୋକପ୍ରିୟ କାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନି ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ ଏବେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏକ ନମ୍ବର କମ୍ପାନି ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଭାରତରେ କାର ବିକ୍ରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂଆ ଇତିହାସ ରଚିଛି ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କମ୍ପାନି । ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହି କମ୍ପାନିର ଅନେକ ମଡ଼େଲ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇ ପାରିଛି । ଖାସକରି I1୦, I2୦ , କ୍ରେଟା ଭଳି କାର ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବେଶ ପସନ୍ଦ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି କମ୍ପାନିର ଏମିତି ଏକ କାର ରହିଛି ଯାହା ଏଯାଏଁ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇନାହିଁ । ଯେଉଁ କାରର ନାଁ ହେଉଛି H-1 । ଏହା କମ୍ପାନିର ଏମିତି ଏକ କାର ଯେଉଁଥିରେ ୯ ଜଣ ଲୋକ ବେଶ ଆରାମରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।

ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ H-1 କାରର ଫ୍ରଣ୍ଟ ସିଟ ଛାଡ଼ି ଦେବା ପରେ ବାକି ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ । ଅଥାର୍ତ ଦରକାର ସମୟରେ ଏହି ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଯାଇପାରିବ ଓ ଆଗ ପଛ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଏହି ୯ ସିଟରୁ ୮ଟି ସିଟ୍ କିମ୍ବା ୭ଟି ସିଟକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଫ୍ଲୋଡ଼ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହି ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଏଭଳି ଭାବେ ଫ୍ଲୋଡ଼ କରିଯାଇଥାଏ ଯାହା ଆଦୌ ଜଣା ପଡ଼ିନଥାଏ । ଏପରିକି ଯେଉଁ ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଫ୍ଲୋଡ଼ କରାଯାଇଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଅନ୍ୟ କିଛି କାମରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହି କାରରେ ୨.୪ ଲିଟରର ପାୱାରଫୁଲ ଇଞ୍ଜିନ ରହିଛି । ଯାହାର ସର୍ବାଧିକ ପାୱାର ୧୭୦ପିଏସ ଓ ସର୍ବାଧିକ ର୍ଟକ ୪୪୧ଏନଏମ ।ଏହାଛଡ଼ା ଏହି କାରରେ ରିଭର୍ସ ପାର୍କିଂ ସେନ୍ସର ସହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଡ଼୍ରାଇଭର ସିଟ୍ ସହ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ପଛ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଏୟାରକଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ଏଲଇଡ଼ି ଟିଭି ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି । ପଛରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ଏହି ଏଲଇଡ଼ି ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ବା ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିପାରିବେ । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏହି କାର ୭ଟି ରଙ୍ଗରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଷ୍ଟାଇଲିସ କାରର ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ବୋଲି କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

Comments are closed.