କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବୟସ କମ କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତାଧାରା ବହୁତ ଉଚ୍ଚକୋଟିର । ବାପାଙ୍କ ସ୍ନେହ ମିଳିନି, ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ ଭଲ ମଣିଷ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଏ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ମହାରଣା, ପାଠ ପଢନ୍ତି ୮ଶ୍ରେଣୀରେ । ଛୋଟ ପିଲାଟି ହେଲେ ବି ଆଖିରେ ଆଖିଏ ସ୍ୱପ୍ନ । ବସ୍ତିରେ ଜେଜେ ମାଆ, ଜେଜେ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି । ବାପା ଘର ଛାଡିଦେଇ ଚାଲିଗଲା ପରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଚାହିଁ ବଂଚିଛନ୍ତି ମାଆ ମମତା । ମମତା କୁହନ୍ତି, ଯେତେ କଷ୍ଟହେଲେ ବି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାଠ ପଢି ଭଲମଣିଷ ହେବ । ତେବେ ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ ତ କଷ୍ଟରେ ଚଳେ ଏ ପରିବାର । ଆଗକୁ ଦୀପାବଳି ଥିବାବେଳେ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର କିନ୍ତୁ କୁହେ, ତା’ର କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ । ଅତି ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ଘରର ଅବସ୍ଥାକୁ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝିପାରିଛି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ।

ବାଣ ନୁହେଁ ହସ ଫୁଟାଇବା ଅଭିଯାନରେ ଏହି ପରିବାର ସହ ଖୁସି ବାଂଟିବାକୁ ଢେର ସାରା ଉପହାର କିଣି ରାଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଘରେ ପହଁଚିଥିଲେ ଓଲିଉଡ ଜଗତର କମେଡି କିଙ୍ଗ୍ ହରିହର ମହାପାତ୍ର । ବାସ୍ ହରିଙ୍କୁ ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଗଲେ ଏହି ପରିବାର । ସେପଟେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବେଶ ଭିଡ ବି ଜମିଥିଲା ପାଖ ପଡୋଶୀଙ୍କର । ପିଲାଠୁ ବୁଢା ସମସ୍ତେ ହରିଙ୍କ ସହ ସେଲ୍ଫି ନେବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ବେଶ ହସଖୁସିରେ କଟିଥିଲା ସମୟ ।

ଏହି ପରିବାର ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟିଛି । ଦୁଃଖରେ ଦିନ କାଟୁଥିବା ଏମିତି ଅନେକ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଏମିତି ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅପେଷାରେ ।