ଏହି ଉପାୟରେ କରନ୍ତୁ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ, ଫେରିପାଇପାରିବେ ପୁରା ଟଙ୍କା

8

ଅନେକ ଥର ଏମିତି ହୁଏ କି, ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣ କୌଣସି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରନ୍ତିନି, ଯାହା କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ କରିବାକୁ ପଡେ । ରେଳବାଇରେ ଟିକେଟ୍ ରିଫଣ୍ଡକୁ ନେଇ କିଛି ନିୟମ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ନିୟମ ଅଧିନରେ ଅନେକ ଥର ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ହୋଇପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କି, ରେଲୱେ ଟିକେଟ୍ ରିଫଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ନିୟମ ବିଷୟରେ ଯାହା ଜରିଆରେ ଆପଣ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଟିବା ପରେ ନିଜ ଟିକେଟ୍ ର ପୁରା ଟଙ୍କା ଫେରିପାଇପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କନଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ଅଛି ଓ ଆପଣ ଯାତ୍ରା କରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଳ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏମିତି କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ରିଫଣ୍ଡ ମିଳିବନି ।

ଯଦି ଟ୍ରେନ୍ ସମୟ ଠାରୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲୁଛି ଓ ତାହାର ଡିପାର୍ଚର ଟାଇମ୍ ଯାଇସାରିଛି, ତା’ପରେ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ କରାଇଲେ ରିଫଣ୍ଡ ମିଳିବନି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆରଏସି(ରିଜର୍ଭେସନ ଆଗେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସେଲେସନ୍) ଇ-ଟିକେଟ୍ ଅଛି ଓ ଆପଣ ଯାତ୍ରା କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାନସଲ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ରିଫଣ୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ, ରିଫଣ୍ଡ ମିଳିବନି ।

କନଫର୍ମ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ କଲେ କୌଣସି ରିଫଣ୍ଡ ମିଳିବନି । ଯଦି ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ୱେଟିଙ୍ଗରେ ଅଛି, ତେବେ କ୍ୟାନସଲ କଲେ ରେଲୱେ କିଛି ଟଙ୍କା କାଟି ବାକି ତାକ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେବ । ଜଣାଇ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ, ତତ୍କାଳ ଟିକେଟକୁ ଯାତ୍ରାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବୁକ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରିମିୟମ ଟ୍ରେନ୍ ର ଟିକେଟ୍ କ୍ୟାନସଲ ହୁଏନି । ଟ୍ରେନ୍ ରଦ୍ଦ ହେଲେ ଟିକେଟ୍ ର ପୁରା ଟଙ୍କା ଫେରିପାଇବେ ।

Comments are closed.