ରାତିରେ ପାଠ ପଢିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କି ! ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ, ଆସିବନି ନିଦ ।

3

ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ନିଜ ପାଠପଢା କିମ୍ବା କୌଣସି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିପାରିବେ । ଏପରିକି ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ପାଠ ପଢିପାରିବେ । ତେବେ ରାତିରେ ପାଠ ପଢିବା ଏଥିପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ନଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣ ରାତିରେ ମନ ଲଗାଇ ପାଠ ପଢିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ଆପମଙ୍କୁ କିଛି ଖାସ କଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ପଡିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଭଲ ଭାବରେ ପାଠ ପଢିପାରିବେ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ରାତିରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ନିଦ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଯେପରିକି ରାତିରେ ପଢିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଦ ନଲାଗେ । ତେବେ ରାତିରେ ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ କଫି ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । କଫି ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଦକୁ ଦୂରରେ ରଖିପାରିବେ । ଏବେ କଫି ପିଇଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ମଧ୍ୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସତେଜ ଅନୁଭବ ହେବ ।

ଅନେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟଡି ଲ୍ୟାମ୍ପ ଲଗାଇ ପାଠ ପଢିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରର ପ୍ରାୟ ଅନ୍ୟ ଭାଗ ଗୁଡିକ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥାଏ । ଏପରି ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଳସ୍ୟ ଲାଗିବ ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଦ ଆସିଯିବ । ତେଣୁ ପାଠ ପଢୁଥିବା ଘର ଆଲୋକିତ ରଖନ୍ତୁ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ବେଡରେ ଶୋଇ ପାଠ ପଢନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ନିଦକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ ସବୁବେଳେ ବସି ରୁହନ୍ତୁ ।

Comments are closed.