୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ପ୍ରଥମଥର ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଭୋଟର ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କିଛି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା !

158

୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ୧୭ ତମ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନ କରିପାରିବେ । ୧୧ ଏପ୍ରିଲକୁ ପ୍ରଥମ ଚରଣ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ୭.୬ କୋଟି ଭୋଟର୍ସ । ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏମାନଙ୍କ ଆଡକୁ ଆଶା,ଆଙ୍କାକ୍ଷାରେ ଭରି ହୋଇ ରହିଥିବା ଆଖିରେ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ନାଁ ଖୋଜିବା ସହ ଅନ୍ୟ କିଛି ଚରଣକୁ ମଧ୍ୟ ପୁରଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ।

ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ଏଭଳି ଚେକ୍ କରନ୍ତୁ ନିଜର ନାଁ :

ମତଦାନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଜରୁରୀ କଥା ହେଉଛି ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ନିଜର ନାଁ ରହିବା । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଷ୍ଟେପ୍ ଫଲୋ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଭୋଟର ସର୍ଭିସେଜ୍ ପୋର୍ଟଲ ଆୟୋଗ (NSVP) ର ଇଲେକ୍ଟୋରଲ ସର୍ଚ୍ଚରେ ଯାଆନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଆପଣ ନିଜର ନାଁ ଏବଂ ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇପଟୁ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ । ଆପଣ ନିଜର ଡିଟେଲ୍ସ ଏଥିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କଲମ୍ ରେ ଭରି ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଡ ଏପିକ୍ ନମ୍ବର ଜରିଆରେ ଭରନ୍ତୁ । ଏହି ଏପିକ୍ ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡରେ ଗାଢ ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖା ହୋଇଥାଏ । 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କାର୍ଡ ରହିଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଏପିକ୍ କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାତ ଅଛି ତେବେ NSVP (https://www.nvsp.in/) ର ଇଲେକ୍ଟୋରଲ୍ ସର୍ଚ୍ଚକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ଏହାପରେ Search by EPIC No. କଲମ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ନିଜର ଏପିକ୍ ନମ୍ବର ଏଥିରେ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନ୍ୟୁ ଜରିଆରେ ନିଜର ରାଜ୍ୟ ସିଲେକ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କେପଚା ଇମେଜ୍ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କୋଡ୍ କୁ ବକ୍ସରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାଁ ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ଥିବ ତାହେଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋଟର କାର୍ଡ ତଥା ଏପିକ୍ ନମ୍ବର ନାହିଁ ତେବେ NSVP https://www.nvsp.in/) ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋରଲ୍ ସର୍ଚ୍ଚରେ ଯାଆନ୍ତୁ । Search by Details କଲମରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ନିଜର ନାଁ,ଲିଙ୍ଗ,ଆୟୁ,ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ର ଆଦିର ବିବରଣୀ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କେପଚା ଇମେଜରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଇମେଜକୁ ଭରି ସର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ସର୍ଚ୍ଚ ବଟନ୍ ତଳେ ଆପଣଙ୍କ ନାଁ ଆସୁଛି ତେବେ ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ଆପଣଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି ।

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଜିବା –

ଏହାପରେ କାମ ହେଉଛି ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଜିବା । ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିଜର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ – ମତଦାତା ସୂଚୀରେ ନାଁ ମିିଳିବା ପରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଜନ୍ତୁ । ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମତଦାତା ସେବା ପୋର୍ଟାଲ୍ (https://www.nvsp.in/) କୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ନାଗରିକ ସୁଚନାର ବିକଳ୍ପରେ ଯାଇ ବୁଥ୍ ଉପରେ କ୍ଳିକ୍ କରନ୍ତୁ । ନାଗରିକ ସୂଚନାର ବିକଳ୍ପରେ ଯାଇ ବୁଥ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ନାଗରିକ ସୁଚନା ବିକଳ୍ପରେ ଯାଇ ବୁଥ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ନିଜ ନାଁ,ବାପା/ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାଁ ଭରନ୍ତୁ । କାପଚା କୋଡ୍ ପକାଇ ଏଣ୍ଟର କରିବା ପରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନାଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସବୁ ବିବରଣୀ ପେଜ୍ ଉପରେ ଆସିଯିବ ।

ମତାମତ

Your email address will not be published.