କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ଗତକାଲି ରାଜଧାନୀର ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ଗର୍ଜିଛନ୍ତି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରର କମ୍ପାନି ପ୍ରୀତି ତଥା ଚାଷୀ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦରମା ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଜର ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଉଚିତ୍ ଦ୍ରବ୍ୟ ମିଳୁ ନ ଥିବା ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମନ୍ଵୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ରାଜଧାନୀରେ କୃଷକ ଅଧିକାର ଚେତାବନୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଜୟ କିଷାନ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଲେ, ଦେଶୀବ୍ୟାପୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ କେଉଁଠି ବି ନିଜ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ । ସେ ଓଡ଼ିଶା ହେଉ ବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ସବୁଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ଚାଷୀ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ନାହିଁ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀନାଥନ କୃଷକ କମିସନ ରିପୋର୍ଟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ୩ବର୍ଷ ବିତି ସାରିଲାଣି, ମୋଦି ସରକାର ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୋଦି ସରକାର ହେଉଛି ଦେଶ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚାଷୀ ବିରୋଧୀ ସରକାର। ଯଦି ୨୦୧୧ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ୱାମୀନାଥନ କମିସନ ରିପୋର୍ଟକୁ ଲାଗୁ କରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତା । ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ଯାଦବ। ସେ କହିଥିଲେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯଦି ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ନ କରିପାରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତୁ ।

କୃଷକ ସମାବେଶ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ସମିତିର ଆବାହକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା କହିଲେ, ୧୯୯୦ ମସିହା ପରେ ଦେଶରେ ଯେଉଁ ପୁଞ୍ଜିବାଦୀ ନୀତି ତିଆରି ହୋଇଛିିତାହା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀମାନେ ବହୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଗତ ୫ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ୫ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛନ୍ତି ଭାଗଚାଷୀ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ରଚାଷୀ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଷାନ ସଭାର ସଭାପତି ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ହନନ ମୋଲ୍ଲା, ଡା.ସୁନୀଲମ୍ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ସାମିଲ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚାଷୀ ବିରୋଧୀ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସମାବେଶରେ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ୮ ଦଫା ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାମୀନାଥନ କୃଷକ କମିସନ ସୁପାରିସ୍ ମୁତାବକ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ଦର ନିର୍ଧାରଣ ସମୟରେ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚର ଦେଢ଼ଗୁଣ ସୂତ୍ରକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଉ । ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କ ସମସ୍ତ କୃଷି ଋଣ ଥରକ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ଼ କରାଯାଉ । ମରୁଡ଼ିର ଶିକାର ପଞ୍ଚାୟତଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ମରୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆସନ୍ତାମାସ ୨୦ତାରିଖରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ସାମିଲ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବେ ବୋଲି ସମାବେଶରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଗତକାଲିର ଚାଷୀ ସମାବେଶକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମନ୍ଵୟ ସମିତିର ଆବାହକ ଅଶୋକ ପ୍ରଧାନ, ଲିଙ୍ଗରାଜ, ଦେବୀ ପୃଷ୍ଟି, କିଶୋର ଦାସ, ଅରୁଣ ଜେନା, ସୀମାଞ୍ଚଳ ନାହାକ, ନିରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ଉତ୍ପନ୍ନ ଭୋଇ, ବ୍ୟୋମକେଶ ଠାକୁର, ବାଳକୃଷ୍ଣ ଷେଣ୍ଢ ଓ ଦିଲ୍ଲୀପ ବଢ଼େଇ ପ୍ରମୁଖ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ।