ଆଉ ଲିକ୍ ହେବନି ଡାଟା ! ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲା ଫେସବୁକ୍ ପଲିସି, ୟୁଜର୍ସଙ୍କ କମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିବ ଫେସବୁକ

3

ଫେସବୁକରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଏନେଲିଟିକା ଡାଟା ଲିକ ଖବର ପ୍ରସାର ହେବା ପରେ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଯାଇଛି । ଫେସବୁକ ସାଇଟ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପଲିସିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି  । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଆପଣ ଫେସବୁକ ସାଇଟର ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ହିଁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଏବଂ ପ୍ରାଇଭେସି ସେଟିଙ୍ଗକୁ ନିଜ ସୁବିଧାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ।

mark jukerberg

ଏହି କାରଣରୁ ଫେସବୁକ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଆପରେ ଏକ ପ୍ରାଇଭେସୀ ସର୍ଟକର୍ଟ ନାମକ ଏକ ବଟନ ଦେଇଛି । ନୂଆ ଅପଡେଟ ପରେ ଆପଣ ସେହି ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରୋକ ଲଗାଇପାରିବେ ଯାହା ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପସନ୍ଦ ଆଧାରରେ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ  । ଏହାର ସୂଚନା ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ନିଜ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି ।

ଜୁକରବର୍ଗ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲେଖି ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ, ‘ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁଜଣ ମୋତେ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଯେଉଁ ସୂଚନା ଫେସବୁକରେ ସେୟାର କରୁଛୁ ତାକୁ କେଉଁ ଉପାୟରେ ହଟାଇବୁ ବା କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବୁ । ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏବେ ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ପ୍ରାଇଭେସିକୁ ଏବଂ ସେଟିଙ୍ଗକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ କରିଦେଇଛୁ । ଏହାକୁ ଆମେ ପ୍ରାଇଭେସି ସର୍ଟକର୍ଟ ନାଁ ଦେଇଛୁ । ଏଠାରୁ ଆପଣ ମନଇଚ୍ଛା ନିଜ ପ୍ରାଇଭେସିକୁ ବଦଳାଇ ପାରିିବେ । ଏତିକି ନୁହଁ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଆପ ସେଟିଙ୍ଗକୁ ଯାଇ ଆପଣଙ୍କ ମନଇଚ୍ଛା ଯେକୌଣସି ଆପକୁ ହଟାଇ ପାରିବେ ।’

Comments are closed.