ଆମେରିକାରେ ଅବୈଧ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକ୍ : ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଲେ, “ଯଦି ଯୋଗ୍ୟ ଅଛ ଓ ଆମର ସହାୟତା କରିପାରିବ, ତେବେ ହି ଆସିପାରିବ ଆମେରିକା ।”

2

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଲେ କି, ତାଙ୍କ ଦେଶକୁ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନେ ହିଁ ଆସିପାରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ରଖିଥିବେ ଓ ଆମେରିକାର ସହାୟତା କରିପାରିବେ । ସେ ଆମେରିକାରେ ଅବୈଧ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଜ ପଲିସି ଦ୍ୱାରା ପତ୍ରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଲେ । ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସରେ ଟ୍ରମ୍ପ ମିଡିଆଙ୍କୁ କହିଲେ, “ମୁଁ ସୀମାକୁ ନେଇ ବହୁତ କଠୋର ଅଛି । ଲୋକମାନେ ଆମ ଦେଶକୁ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଆସିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଅବୈଧ ଭାବେ ନୁହେଁ । ଏବଂ ମୁଁ ଚାହେଁ କି ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ହିଁ ଆସନ୍ତୁ ।”

ଅବୈଧ ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ସଂପର୍କିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଲାବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଦୋହରାଇଲେ କି ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଶକୁ ଡାକିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଏହା ଏମିତି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯଦ୍ୱାରା ଭାରତ ଭଳି ଦେଶର ବୈଷୟିକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଆମେରିକା ଯିବାରେ ସହାୟତା କରିପାରେ । ଟ୍ରମ୍ପ ‘ଚେନ୍ ମାଇଗ୍ରେସନ୍ ପଲିସି’କୁ ବିରୋଧ କରି କହିଲେ କି ଅଧିକାଂଶ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ବି ଏହା ଚାହାଁନ୍ତି କି କେବଳ ସେହି ଲୋକ ଆମେରିକା ଆସନ୍ତୁ, ଯେଉଁମାନେ ଆମର ସହୟତା କରିପାରିବେ ଓ ଯୋଗ୍ୟ ଥିବେ । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଲେ କି, ଆମେରିକା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଦେଶ । ସେଥିପାଇଁ ବହୁତ ଲୋକ ସେଠିକି ଯିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

Comments are closed.