ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯେ କେବଳ ଖରାପ ମାନର ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଛି ତାହା ନୁହେଁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଡସିଟ୍‌ ଏବଂ କମ୍ବଳ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସଫା ହେଉ ନଥିବା ବିଷୟ ସିଏଜି ତାଙ୍କ ଅଡିଟରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଉପସ୍ଥାପିତ ରିପୋର୍ଟରେ ସିଏଜି ଏହି ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ରେଳବାଇକୁ ଏଥିପାଇଁ ସିଏଜି ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ବେଡସିଟ୍‌ ଏବଂ କମ୍ବଳର ସଫେଇ ନେଇ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳବଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଧାର୍ଯ୍ୟ ନିୟମାବଳୀକୁ ପାଳନ କରିବା ଲାଗି ସିଏଜି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରେଳବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶନାମା ରହିଛି ଯେ, ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହେବାପରେ ବେଡ୍‌ସିଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ସଫା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । କମ୍ବଳ ଗୁଡ଼ିକର ଡ୍ରାଏକ୍ଲିନ୍‌ ପ୍ରତି ୨ ମାସରେ ଥରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସିଏଜି ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୨-୧୩ରୁ ୨୦୧୫-୧୬ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ବିଷୟ ପଦାକୁ ଆସିଛି । କେତୋଟି କମ୍ବଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି ଏବଂ ତା ମଧ୍ୟରୁ କେତୋଟିର ସଫା କରାଯାଇଛି ସେ ନେଇ ୩୩ଟି ସ୍ଥାନରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପରେ ଏହା ଜଣାଯାଇଛି । ଏପରିକି କେତୋଟି ଡିପୋରେ କମ୍ବଳ ୬ମାସରୁ ୨୬ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ସଫା ହୋଇନାହିଁ ।

ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଳକ ଟର୍ମିନସ (ମୁମ୍ବାଇ), ସିଆଲଦା (କୋଲକାତା), ଗ୍ଵାଲିଅର, ଗୌହାଟି, ଦିବ୍ରୁଗଡ଼, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ସିକନ୍ଦରାବାଦ, ହାତିଆ ଏବଂ ଟାଟାନଗରର ଆଦି ଡିପୋରେ ଏହି ଅନିୟମିତତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚେନ୍ନାଇର ବେସିନ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌ ଡିପୋରେ ନୂଆ ବେଡସିଟ ଓ ତକିଆ ଖୋଳ ସହିତ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବା ପାଇଁ ରହିଥିବା ବେଡସିଟ୍‌ ଓ ତକିଆ ଖୋଳ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । ତକିଆ ଖୋଳ ନିଅଣ୍ଟ ହେଲେ ସେଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ବେଡସିଟକୁ ପକାଇ ସିଲାଇ କରାଯାଇଥିବା ଭଳି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । କେବଳ ସଫାରେ ଖିଲାପ ନୁହେଁ, ଅଧିକାଂଶ ଡିପୋରେ ସଫା ହୋଇଥିବା ବେଡ୍‌ସିଟ୍‌, ତକିଆ ଖୋଳ ଆଦିକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ରଖାଯାଇନାହିଁ ।

ଏଗୁଡ଼ିକରେ ମଳିଧୂଳି ଲାଗିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ବିପଦ ବି ରହିଛି । ତେଣୁ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ ସାଇତି ରଖିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ଖଡ଼ଗପୁରରେ ତଉଲିଆକୁ ଭଙ୍ଗା ଝରକା ବାଲା ଘରେ ରଖାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ରେଳରେ ନୂଆ ବେଡସିଟ୍‌, ତକିଆ ଖୋଳ ଆଦିକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ବେଡସିଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ୧୨ ମାସ ସମୟ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ତକିଆ ଖୋଳ ପାଇଁ ୯ ମାସ ସମୟ ରଖାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ନୂଆ ବେଡସିଟ୍‌ ଓ ତକିଆ ଖୋଳ କିଣାଯାଇ ୫ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହୃତ ନହୋଇ ଡିପୋରେ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିଭଳି ମୁହଁପୋଛା ତଉଲିଆର ବ୍ୟବହାର ସମୟ ୯ ମାସ ରହିଥିବାବେଳେ କିଣାହେବାର ୫ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରଥମେ ଡିପୋକୁ ଆସିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ମେସିନ ସ୍ଥାପନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ଵିତ କରିବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି । ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ବେଡସିଟ୍‌, ତକିଆ ଖୋଳ ଏବଂ ମୁହଁ ପୋଛା ତଉଲିଆ ଆଦିର ସଫେଇ ନେଇ ଏକ ମାନ ନିର୍ଧାରଣ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି ।