କନକ ବ୍ୟୁରୋ:ଭଗବାନ ଭରସାରେ ରେଳ ସୁରକ୍ଷା । ବଗିକୁ ଛାଡ଼ି ଇଂଜିନ୍ ଛୁ । ୱାଗନକୁ ଛାଡ଼ି ୨ କିଲୋମିଟର ଚାଲିଗଲା ଟ୍ରେନ୍ । ବାଲେଶ୍ୱର ପଣପଣା ଷ୍ଟେସନରେ ଘଟିଛି ଏହି ଘଟଣା । ଗତକାଲି ପଣପଣା ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନଚ୍ୟୁତ୍ ହୋଇଛି । ଟ୍ରେନଟି ଧାମରାରୁ ଟାଟା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଚାନକ ପଛପଟରେ ଥିବା ୫ଟି ବଗି ଖସିଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବାକି ବଗି ସହ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନରେ ପହଂଚିଥିଲା ଟ୍ରେନଟି । ପରେ ଖସି ଯାଇଥିବା ବଗିଗୁଡ଼ିକୁ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନକୁ ଅଣାଯାଇ ଟ୍ରେନରେ ଯୋଡ଼ାଯାଇଥିଲା । ଘଟଣାରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି । ଏଭଳି ଘଟଣା ଚଳିତ ମାସ ୭ ତାରିଖରେ ବି ଘଟିଥିଲା । ଅଳ୍ପକେ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତିଥିଲା ପୁରୀ-ଅହମଦାବାଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ । ଟିଟିଲାଗଡରୁ ବିନା ଇଞ୍ଜିନରେ ୧୩ କିଲୋମିଟର ଗଡିବା ସହ ପଛକୁ ଏକ କିଲୋମିଟର ଆସି କେସିଙ୍ଗା ଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକିଥିଲା । ଯାତ୍ରୀ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ । ଏହାର ଏକସପ୍ତାହ ପରେ ପୁଣି ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ରେଳସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଏବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲା କେମିତି

କାଲି ରାତିରେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ବାଲେଶ୍ୱରର ଧାମରା ବନ୍ଦରରୁ ଟାଟା ଯାଉଥିଲା । ତେବେ ପଣପଣା ନିକଟରେ ଟ୍ରେନର ଲକ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଫଳରେ ଟ୍ରେନରୁ ୫ଟି ବଗି ଇଞ୍ଜିନଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଇଞ୍ଜିନ ବାକି ବଗି ସହ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନରେ ପହଂଚିଥିଲା । ପରେ ଖସି ଯାଇଥିବା ବଗିଗୁଡ଼ିକୁ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନକୁ ଅଣାଯାଇ ଟ୍ରେନରେ ଯୋଡ଼ାଯାଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ରାଜ୍ୟର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷି କରିଛି । ରେଳ ବିଭାଗର ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛିା କିନ୍ତୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏଭଳି ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ । ଅବହେଳା ପାଇଁ କାହାକୁ ଦାୟୀ କରାଯିବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଟ୍ରେନଟି ଧାମରାରୁ ଟାଟା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଚାନକ ପଛପଟରେ ଥିବା ୫ଟି ବଗି ଖସିଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବାକି ବଗି ସହ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନରେ ପହଂଚିଥିଲା ଟ୍ରେନଟି । ପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିବା ବଗିଗୁଡ଼ିକୁ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ଷ୍ଟେସନକୁ ଅଣାଯାଇ ପୁଣି ଥରେ ଟ୍ରେନରେ ଯୋଡ଼ାଯାଇଥିଲା । ଘଟଣାରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନଥିବା ମିଳିଥିବା ସୂଚନାରୁ ଯାହା ଜଣାପଡିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି, କିଛି ଦିନ ତଳେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଟିଟିଲାଗଡରୁ ବିନା ଇଞ୍ଜିନରେ ୧୩ କିଲୋମିଟର ଗଡିବା ସହ ପଛକୁ ଏକ କିଲୋମିଟର ଆସି କେସିଙ୍ଗା ଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକିଥିଲା ପୁରୀ-ଅହମଦାବାଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ । ଟିଟିଲାଗଡ଼ରୁ କେସିଙ୍ଗା ଦିଗରେ ଥିବା ଟ୍ରାକ ଗଡ଼ାଣିଆ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ସଠିକ ଢଙ୍ଗରେ ସ୍କିଡ଼ ବ୍ରେକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇନଥିବାରୁ ଟ୍ରେନଟି ଗଡ଼ିଯାଇଥିଲା। କୋଚରେ ପଥର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର କରି ଗାଡ଼ିକୁ ଅଟକାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ରୁ କେସିଙ୍ଗା ଆଡ଼କୁ ଯାଇଥିବା ସିଙ୍ଗଲ ଟ୍ରାକ ରେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଟ୍ରେନ ଆସୁନଥିବାରୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣକୁ ରୋକାଯାଇପାରିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଟିଟିଲାଗଡ ଷ୍ଟେସନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଦୁଇ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୭ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ।