ଛତିଶଗଡର ନାମ ବାକି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ କାହିଁକି ? ଏହାର ଓଡିଶା ସହିତ ସଂପର୍କ କ’ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ

ରାଜ୍ୟର ୯୦ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ୨୦ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବ

189

ଛତିଶଗଡରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ମହଙ୍ଗା ପଡୁଥିବା ଲୋକତନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ନଭେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟର ୯୦ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ୨୦ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବ । ଏମିତିରେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଉତ୍ସାହ ବଢ଼ିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ନକ୍ସଲବାଦ ଆସିଲେ ଆମକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ମନେପଡେ । କିନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ମହକକୁ କେବଳ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ହିଁ ଅନୁଭବ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଓ ୧୭ତମ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ରାଜ୍ୟର ନାମର ଉତ୍ପତ୍ତି ମାମଲାରେ ଅନେକ ମତ ମିଳେ । କୁହାଯାଏ କି, ଏହି ଅଂଚଳରେ ଥିବା ୩୬ଟି ପ୍ରାଚୀନ ଗଡ଼ ଆଧାରରେ ଏହାର ନାମ ଛତିଶଗଡ଼ ପଡିଲା । ମରାଠା ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମୟରେ ଛତିଶଗଡ଼ ନାମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା । ବର୍ଷ ୧୯୭୫ରେ ଏକ ଅଫିସିଆଲ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଏହି ନାମର ପ୍ରଥମ ଥର ବ୍ୟବହାର ହେଲା । ଏହା ବି କୁହାଯାଏ କି ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋଶଳ କୁହାଯାଉଥିଲା ।

ଇତିହାସକାରଙ୍କ ଏକ ମତ ଏହା ବି କହେ କି, ଛତିଶଗଡ଼ର ନାମ ବାସ୍ତବରେ ‘ଚେଦିସଗଡ଼’ର ଭ୍ରଷ୍ଟ ରୂପ । ଚେଦିସଗଡ଼, ଚେଦି ରାଜବଂଶ ସହିତ ଜଡିତ । ପ୍ରାଚୀନକାଳରେ କଳିଙ୍ଗରେ ଚେଦି ବଂଶର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଥିଲା । ଛତିଶଗଡ଼ ଅଂଚଳ ଏହା ଅଧିନରେ ଆସୁଥିଲା । ବର୍ଷ ୧୮୦୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ର ପୂର୍ବ ଭାଗ ଓଡିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଅଂଶ ଥିଲା ।

Comments are closed.