କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଓଡିଶାରେ ସଠିକ ଭାବେ ଉପଯୋଗ ହୋଇନି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଓ ଅନୁଦାନ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ । ନବୀନଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନବୀନ-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଭେଟଘାଟକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ପାଣିପାଗ ସରଗରମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଦୁର୍ନିତୀର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଟିମ ଆସିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଏହା ଭିନ୍ନ ରୂପ ନେଇଛି ।

କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ବରାହୀପୁର ଗ୍ରାମପଂଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନରେ ଗୁରୁତର ତୃଟି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା । ଏପରିକି ସେହି ପଂଚାୟତ ସରପଂଚଙ୍କ ସମେତ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଦାବୀପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁ ଦାବୀପତ୍ରକୁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟଉନ୍ନୟନ ଓ ପଂଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗକୁ ପଠାଇବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଦାବୀପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା ଯେ, ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ୨୦୧୧ ମସିହା ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ଜାତିଗତ ତାଲିକାରେ କ ବଦଳରେ ଗ ରେ ଥିବା ସାମିଲ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ଚାଳ ଓ କଚ୍ଚା ଘର ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବଦଳରେ ଶାସକ ଦଳର ପକ୍କାଘର ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବିଡିଓ ଓ ପିଇଓ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଚୁର ଲାଂଚ ନେଇ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ନେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାବୀପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ସେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ।

ତେବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପତ୍ର ଉପରେ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟଉନ୍ନୟନ ଓ ପଂଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର । ଦାବୀପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଗୁଡିକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାର ଚୟନ ପ୍ରକିୟାର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପତ୍ରର ପ୍ରତ୍ୟୁତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ତୋମର । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏକ ଇଂଟରନାଲ ଅଡିଟ ଟିମ ପଠାଇ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗର ସରଜମୀନ ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଚିଫ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଅଫ ଆକାଉଣ୍ଟସଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତଦନ୍ତ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ତୋମର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ରାଜେନ÷ତିକ ଗୋଟି ଚାଳନା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପିସିକୁ ଆୟୁଧ କରି ନବୀନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ତଦନ୍ତ କରି ନବୀନ ଶାସନରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତିର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲିବାକୁ ଏହା ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଏବେ ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି ପିସି । ବିଡିଓ ଓ ପିଇଓମାନେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଚୁର ଲାଂଚ ନେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଓଡିଶା ପାର ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଂଚିଥିବାରୁ ପିସି ମାମଲା ସତେଜ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ପିସି କାରବାରକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପିସି କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପିସି ମାମଲା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଂଚିଥିବାରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଏକ ନୂଆ ସନ୍ଦେଶ ଦେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।