ପୁରୁଷଙ୍କ ଆଖିଆଗକୁ ନ ଆସିବା ପାଇଁ ଘରର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ ଛାତିରେ ଶେକ ! ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଝିଅ ହେଲେଣି ଏହି ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧର ଶିକାର ।

387

ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି କି ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଝିଅଙ୍କ ଛାତି ଉପରେ ଗରମର ପଥର ଶେକ ଦିଆଯାଇଛି । ଏପରି କରିବାର କାରଣ ଝିଅଙ୍କ ଛାତିର ବିକାଶକୁ କମ୍ କରିବା । ଯୌନ ଶୋଷଣ ଏବଂ ଦୁଷ୍କର୍ମରୁ ବଞ୍ôଚବା ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏଭଳି କ୍ରୁରତା କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ପ୍ରଥମେ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଲଣ୍ଡନ , ୟାର୍କସାୟର , ଏସେକ୍ସ, ୱେଷ୍ଟ୍ ମିଡଲେଣ୍ଡସ୍ ରେ ରହୁଥିବା ଆଫ୍ରିକାର ମୂଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଘଟଣା ଦେଖାଦେଇଛି । କମ୍ୟୁନିଟି ୱାର୍କର୍ସରୁ ମିଳିଥିବା ବିବରଣୀ ଆଧାରରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

କମ୍ୟୁନିଟି ୱାର୍କର୍ସଙ୍କ ମୁତାବକ ଘରର ବରିଷ୍ଠ ମହିଳାମାନେ ଝିଅଙ୍କ ମାସିକଧର୍ମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଛାତିରେ ଶେକ ଦିଅନ୍ତି । ଏଥିରେ ୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥାନ୍ତି । ଏହା ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ତ ନହେଲେ ୧୫ ଦିନରେ ଥରେ ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକତର ମା’ ମାନେ ହିଁ ଏହିଭଳି କରିଥାନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବା କଥା ଭାବିଥାନ୍ତି । ପୁରୁଷଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଝିଅମାନେ କିଭଳି ନ ପାଲଟିବେ ଏହା ସେଠାକାର ମହିଳାମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ।

ତେବେ ମନୋସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଏଭଳି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚାଇଲ୍ଡ ଆବ୍ୟୁଜ୍ ର ନାଁ ଦେବା ସହ ଏଥିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଇନଫେକ୍ସନ୍ ର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଅଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ ଏବଂ ସ୍ତନକର୍କଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧ । ତେବେ ଖୁବ୍ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ କୌଣସି କାନୁନ୍ ଏଯାଏଁ ନାହିଁ ।

Comments are closed.