୨୦୧୯ରେ ଅଧିକ ଆସନ ଉପରେ ଆମର ହକ୍ ! ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଲାଲୁଙ୍କୁ ଫୋନ କଲେ ନିତୀଶ କୁମାର, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା

3

 ‘ସର୍ମ୍ପକ ଫର ସମର୍ଥନ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହା ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୨ ତାରିଖରେ ବିହାର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ।ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶାହା ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ତେବେ ଏହି ଭେଟଘାଟକୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । କାରଣ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚା ସଫଳ ହେଲେ ହି ବିହାରରେ ଜେଡ଼ିୟୁ ଓ ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ । ନଚେତ ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନୀତିଶ ଓ ଶାହାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ଟିକଟ ଆବଣ୍ଟନ ନେଇ ବୁଝାମୁଣା ହୋଇପାରେ ।ଏହି ଘଟଣାରେ ଜେଡିୟୁ କହିଛି, ବିହାରରେ ବିଜେପି-ଜେଡ଼ିୟୁ ମେଣ୍ଟରେ ବଡ଼ ଚେହେରା ହେଉଛନ୍ତି ନୀତିଶ କୁମାର । ଯେହେତୁ ଆମେ ମାନେ ଏକାଠି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବୁ ବୋଲି କଥା ହେଇଛୁ ତେଣୁ ଉଭୟ ଦଳ ମିଶିକି ଏକାଠି କାମ କରିବୁ । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ଆସନ ବୁଝାମଣା ନେଇ ଯେତେଶୀଘ୍ର ଆଲୋଚନା ହେବ ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସେତିକି ଏହା ଲାଭବାନ ହେବ ବୋଲି ଜେଡ଼ିୟୁ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜେଡିୟୁ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯେହେତୁ ଏନଡିଏ ସରକାରରେ ଅନେକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ମିଶିକି ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଆସନ ନେଇ ବୁଝାମଣା ହେବ ତାହା ଦଳ ପାଇଁ ଭଲ ରହିବ । କାରଣ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ଅଳ୍ପଦିନ ବାକି ରହିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜେଡିୟୁ କହିଥିଲା କି ବିହାର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୪୦ ଆସନରୁ ଜେଡିୟୁ ଅଧିକ ଆସନରେ ଲଢ଼ିବ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏସବୁ ଭିତରେ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହା ବିହାର ରାଜନୈତିକ ପାଣିପାଗକୁ ଉଷ୍ମ କରିଛି । ଲୋକସଭା ଆସନକୁ ନେଇ ବିଜେପି-ଜେଡ଼ିୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତୀଶ କୁମାର ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ଫୋନ କରିବାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ।

ନୀତିଶ କୁମାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ପଚାରିବା ପରେ ବିହାରରେ ରାଜନୈତିକ ଭୁକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଜୋରଦାର ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୁଣିଥରେ ଜେଡ଼ିୟୁ ମହାଗଠବନ୍ଧନକୁ କମବ୍ୟାକ କରୁଥିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ତେବେ ଏଭଳି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇଛି ଜେଡ଼ିୟୁ । ଫୋନ କଲକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅମୂଳକ ବୋଲି କହିଛି ଜେଡ଼ିୟୁ । ନୀତିଶ କୁମାର କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପାର୍ଟି ମହାଗଠବନ୍ଧନକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ କହିଥିଲେ, ମହାଗଠବନ୍ଧନରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାକୁ ନିତୀଶଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି ।ତେବେ ଶାହା ଆସିବାପରେ ହିଁ ପ୍ରକୃତ କଥା ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.