ରାଜଧାନୀରେ ଅଗ୍ନିବର୍ଷା ! ଦିନ ୧୦ଟା ବେଳକୁ ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌, ପୁଣି ୪୦ ଡିଗ୍ରି ଟପିଲା ପାରଦ

72

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭୁବନେଶ୍ବରର ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତାକୁ ବଳିଯାଇଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତାତି । ଦିନ ୧୦ଟା ବେଳକୁ ତତଲା ସହରରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜଧାନୀ । ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନ୍‌ଶାନ୍‌ । ଘରୁ ବାହାରିବା ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷେ ମୁସ୍କିଲ୍‌ ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ଏତେ ଜୋର୍‌ରେ ତାତି ହେଉଛି ଯେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା ହେଲା ପରି ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା କାଠିକର ପାଠ ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ପାଦ ସିଝିଗଲା ପରି ଲାଗୁଛି । ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଛତା, ଗାମୁଛା, ରୁମାଲ୍‌ ନ ପକାଇଲେ ପାଦେ ବି ଆଗକୁ ଯାଇ ହେଉନି । ଦିନତ ମାମ ସହରରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଥିଲା ।

୧୩ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୩୯.୫ ଡିଗ୍ରି ଥିଲା । ଗତକାଲି ୦.୭ ଡିଗ୍ରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରଦ ୪୦.୨ରେ ଡିଗ୍ରିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ପୁଣିଥରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରି ଟପିଛି । ତାତି ଅଧିକ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ରାସ୍ତାରେ ମରୀଚିକା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଅପରାହ୍‌ଣ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଏହାପରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତନ ହୋଇଥିଲା । ତାପମାତ୍ରା କମିବା ସହ ପବନ ହେବାରୁ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲା ।

 

ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିବ । ତାପମାତ୍ରା ଆଉ ଗୋଟିଏ ଡିଗ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିପାରେ । ଅପରାହ୍‌ଣରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେବେ ୧୭ ତାରିଖ ପରେ ଲଗାତାର ୪ ଦିନ ଧରି ତାପମାତ୍ରା ୩ରୁ ୪ ଡିଗ୍ରି କମିବ । ୨୨ ତାରିଖରେ ପୁଣିଥରେ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

Comments are closed.