ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଙ୍ଗୀତରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି ହାତୀ ! ଏମିତି ଏକ ହାତୀ ଯିଏ ବଜାଏ ମାଉଥ ଅର୍ଗାନ ।

1
ଆପଣ ହାତୀକୁ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଦେଖିଥିବେ । ଏପରିକି ସର୍କସରେ ମଧ୍ୟ ହାତୀକୁ ବିଭିନ୍ନ କାରନାମା କରୁଥିବାର ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ । ଫିଲ୍ମ ହାତୀ ମେରେ ସାଥୀରେ ମଧ୍ୟ ହାତୀମାନେ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ସଙ୍ଗୀତକାର ହାତୀ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ? ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଭିଡିଓ ଏବେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ହାତୀ ମାଉଥ୍ ଅର୍ଗାନ ବଜାଉଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ରହିଛି ।

ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ହାତୀଟିକୁ ଗାଧୋଇ ଦିଆ ଯାଉଛି । ହାତୀଟିକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖୁଆଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଏପରିକି ତାକୁ ସଜେଇ ଦିଆଯାଉଛି । ହାତୀଟିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ? ହାତୀଟି ପାଖରେ ଏମିତି କଣ ରହିଛି ? ଏହି ହାତୀ ପାଖରେ ଏମିତି କଣ ଖାସ କଳା ରହିଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାକୁ ଏତେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଉଛି । ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସାଧାରଣରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ।
ତେବେ ହାତୀଟି ସଙ୍ଗୀତର ସ୍ୱର ସହ ଖେଳିଥାଏ । ହାତୀଟି ନିଜ ପାଟିରେ ମାଉଥ୍ ଅର୍ଗାନ ବଜାଇଥାଏ । ହାତୀଟିକୁ ଯେତେବେଳେ ମାଉଥ ଅର୍ଗାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ନିଜ ଶୁଣ୍ଢରେ ନେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଭିତରୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ସ୍ୱର ବାହାର କରିଥିଲା । ମାଉଥ ଅର୍ଗାନ ବଜାଉଥିବାର ଏହୁ ଦୃଶ୍ୟ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।
ତାମିଲନାଡୁର କୋୟମ୍ବଟୁରରେ ଏଣ୍ଡଲ ନାମକ ଏକ ହାତୀ ରହିଛି । ଯିଏକି ଏଲିଫାଣ୍ଟ ରିଜୁଭେନେସନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ତାମିଲନାଡୁର ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକରୁ ୩୨ଟି ହାତୀ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଣ୍ଡଲ ନାମକ ଏହି ହାତୀ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ଯିଏକି ମାଉଥ ଅର୍ଗାନ ବଜାଉଛି । କିନ୍ତୁ ୧୬ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ହାତୀଟି କେଉଁଠାରୁ ଏହି କଳା ଶିଖିଛି ତାହା କେହି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ହାତୀଟିର ଏହି ସୁନ୍ଦର କଳାରେ ସମସ୍ତେ ମୁଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ଏଣ୍ଡଲ ବହୁତ ଅନୁଶାସିତ ।
ହାତୀଟିର ମାହୁନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହାତୀଟି ଗେମ୍ସ ଖେଳିଥାଏ । ସେମାନେ ହାତୀକୁ ଏପରି କରିବାକୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ପଡିନଥାଏ । ହାତୀଟି ନିଜେ ନିଜେ ଏପରି କରିସ୍ମା ଦେଖାଇଥାଏ । ତେବେ ହାତୀଟି ଆଇସକ୍ରିମ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଏ । ହାତୀଟି ଆକାରରେ ବଡ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ତାର କଳା କାରନାମା ଏକ ୫ ବର୍ଷର ଛୋଟ ପିଲାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଭଳି ।
ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ, ଭାରତର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହାତୀ ଏସିଆଟିକ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଅଟନ୍ତି । ଯାହାଙ୍କୁ ଅତି ଚତୁର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ, ଏହି ହାତୀ ମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୨୭ ହଜାର ୩୧୨ ଅଟେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସାରା ଦୁନିଆ ଦୁର୍ଲଭ ଜୀବ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି ।
ଏଣ୍ଡଲ ହାତୀର ଏଭଳି କାରନାମା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଗ୍ଧ କରିଛି । ହାତୀଟି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସଙ୍ଗୀତରେ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରୁଛି । ଏହି ଭିଡିଓଟି ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

Comments are closed.