କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କାହାର କିଛି ଜାଣିବାରେ ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ସେ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଗୁଗୁଲରେ ଖୋଜିଦିଏ । ସମସ୍ତ ସୂଚନା ବି ସେଠାରେ ସହଜରେ ମିଳିଯାଏ । ତେବେ ଏକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଲୋକମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଗୁଗୁଲ । ସେ ସମସ୍ତ କିନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖୁଛି । ଆଣ୍ଡ୍ରୟଡ ଓ ଆଇଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋ ନଜର ରଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏପରିକି ଯେଉଁମାନେ ଗୁଗୁଲ୍ର ସେବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଗୁଗୁଲ ନଜରରୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଆଜିକାଲିର ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାଘାଟ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲମ୍ୟାପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହାର ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଗୁଲ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଅନେକ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଲୋକେସନ ଜାଣିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଅନୁମତି ମାଗିଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଥରେ ଅନୁମତି ଦେବାପରେ ଆପଣ କେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିବେ ତାହାର ଟିକିନିଖି ଖବର ଗୁଗୁଲ ରଖିଥାଏ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଏ । ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଲୋକେସନ ହିଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏହା ସେଭ ହୋଇଯାଏ ।

 

ଏହି ବିଷୟରେ ଗୁଗୁଲ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବ୍ୟବହାରକାରୀ ‘ଲୋକେସନ ହିଷ୍ଟ୍ରି’କୁ ଟର୍ଣ୍ଣ ଅଫ୍ କରିଦେବା ପରେ ଆମ ପାଖରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୈାଣସି ତଥ୍ୟ ରହେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯ୍ଧଶ ଯେ, ଗୁଗୁଲର ଅନ୍ୟ କିଛି ଆପ ସେହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ସେଭ କରିଦିଏ । ସେଥିପାଇଂ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ କାହା ଅନୁମତି ନିଏ ନାହିଁ ଯାହା କି ବେଆଇନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଗୁଗୁଲପ୍ରତି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକେସନ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ । ଗ୍ରାହକମାନେ ଚାହିଁଲେ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକେସନ ଡିଲେଟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଏହି ଡିଲେଟ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବେଶ ଜଟିଳ । କାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଟି ଡାଟା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କରି ଡିଲେଟ କରିବା ପାଇଂ ପଡିବ ଓ ସେଥିପାଇଂ ଅନେକ ସମୟ ଲାଗିବ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ସବୁବେଳେ କରିବା ପାଇଂ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।