ଅଚଳ ହେଲା ଇଭିଏମ, ୪ ବୁଥରେ ହେବ ସାନି ମତଦାନ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ବୁଥରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ବନ୍ଦ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିସନ

175

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଅଚଳ ହେଲା ଇଭିଏମ, ବାତିଲ ହେଲା ନିର୍ବାଚନ । ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଇଭିଏମ ଅଚଳ ଯୋଗୁଁ ନିର୍ବାଚନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ତଥା ସୁନ୍ଦରଗଡ ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ । ସୁନ୍ଦରଗଡର ରଙ୍ଗାଢିପା ସ୍କୁଲର ୨୧୩ ନମ୍ବର ବୁଥରେ ଇଭିଏମ ଅଚଳ ଯୋଗୁୁଁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଜି ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ରଙ୍ଗାଢିପାର ୨୧୩ ନମ୍ବର ବୁଥରେ ପ୍ରଥମେ ଇଭିଏମ ଅଚଳ ହେବା ନେଇ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଭୋଟର ମାନେ ଲମ୍ବା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ହୋଇପାରିନଥିଲା ଇଭିଏମ । ଫଳରେ ମତଦାନ ନ କରି ଫେରି ଯାଇଥିଲେ ଭୋଟର । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଇଭିଏମକୁ ସଜଡାଯିବା ପରେ ପୁଣିଥରେ ଭୋଟିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣିଥରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇଭିଏମରେ ପୁଣିଥରେ ତ୍ରୁଟି ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ଏପରିକି ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯାଉଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ବଡ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଭୋଟର । ଯାହାକୁ ନେଇ ବୁଥ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ବୁଥରେ ପୁଣିଥରେ ରି ପୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଏହାଛଡା ଯେଉଁ ବୁଥରୁ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ସେହି ବୁଥ ଗୁଡିକରେ ସାନି ମତଦାନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ନିର୍ବଚନ କମିସନ । ୪ଟି ବୁଥରେ ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟି ଦେଖା ଦେଇଛି । ବଣାଇର ୧୨୯ର ବୁଥ୍ ନମ୍ବର, ସୁନ୍ଦରଗଡର ୨୧୩ ନମ୍ବର ବୁଥ, ଦଶପଲ୍ଲାର ୨୧୦ ନମ୍ବର ବୁଥ୍, ଦଶପଲ୍ଲାର ୨୨୨ ନମ୍ବର ବୁଥରେ ସାନି ମତଦାନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ । ଏଠାରେ ମେସିନ ନୁହେଁ ନିର୍ବାଚନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ।

Comments are closed.