ନୋବେଲ ବିଜେତାଙ୍କ ବହିରେ ଓଡ଼ିଶା କଥା । କମ ଦାମରେ ସରକାର ଚାଉଳ ଯୋଗାଉଥିବା ନେଇ ବହିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ ।

588

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଓଡ଼ିଶାରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରିକରଣ ସଂପର୍କରେ ଗବେଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ୍ ବାନାର୍ଜୀ । ଚଳିତବର୍ଷ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ଅଭିଜିତ୍ ବାନାର୍ଜୀ, ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଉଦାହରଣ ରଖିଛନ୍ତି । ଗରିବଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ଚାଉଳ, ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ସଂପର୍କରେ ଅଭିଜିତ୍ ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏସଥର୍ ଡୁଫ୍ଲୋ ଲେଖିଥିବା ପୁସ୍ତକ ‘ପୋର୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସ’ରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଅଭିଜିତ୍ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବହିରେ ଓଡ଼ିଶା ସଂପର୍କରେ କ’ଣ ରହିଛି ତଥ୍ୟ, ତାହା ଉପରେ ଥରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ।

ସାରା ପୃଥିବୀରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଦିଗରେ ଗବେଷଣା କରି ଚଳିତବର୍ଷ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ, ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ପୁଅର୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସ’ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉଦାହରଣ ରଖି ଗରିବଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ଚାଉଳ ସଂପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ଅଭିଜିତ ଏଥିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଚାଉଳଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଦାମରେ ଗରିବଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସିକ ପ୍ରାୟ ୫୫ ପାଉଣ୍ଡ ଚାଉଳ ଦିଆଯାଉଛି । ଗୋଟିଏ ପାଉଣ୍ଡ ଚାଉଳ ପାଖାପାଖି ୪ଟଙ୍କା ଭିତରେ ମିଳିଯାଉଛି । ଏମିତି କି, ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକାର ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଭାରତର ସଂସଦରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ବହି ଲେଖା ହେବା ସମୟରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଆସିନଥିଲା, ହୁଏତ ସେଥିପାଇଁ ସଂସଦରେ ଏଦିଗରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି ବାନାର୍ଜୀ ଲେଖିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୪ଟଙ୍କାରେ ଚାଉଳ ସଂପର୍କରେ ଯେଉଁ କଥା ଲେଖିଛନ୍ତି ତାହା ଆଜିର ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳକୁ ସୂଚାଉଛି ।

ଅଭିଜିତ୍ ଓଡ଼ିଶାର ଜଳ ଓ ପରିମଳ ସୁଧାର ଦିଗରେ ‘ଗ୍ରାମ ବିକାଶ’ର ଭୂମିକା ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି । ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଗ୍ରାମ ବିକାଶର ସିଇଓଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଅଭିଜିତ୍ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଗ୍ରାମ ବିକାଶ ଏନଜିଓର ସିଇଓ ଜୋ ମାଡିଆଥଙ୍କୁ ଉଦୃତ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି- -ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ସମସ୍ୟା ବେଶ ଉକ୍ରଟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଗ୍ରାମ ବିକାଶ ଏନଜିଓର କର୍ମକର୍ତାମାନେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତି ଘରକୁ ପାଣି, ପାଇଖାନା, ଏବଂ ପାଇପ ଯୋଗେ ଜଳ ଯୋଗାଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ତେବେ ଜାତି ବିଭେଦ ଯୋଗୁଁ, ଏଥିରେ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରର୍ବତୀ ସମୟରେ ଲୋକ ଏଥିରେ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଗ୍ରାମାଚଂଳରୁ ସହରକୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ନିର୍ମାଣ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଜିତ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକମାନେ ବାଧ୍ୟ ବାଧକତାରେ ସହରାଂଚଳକୁ କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଚାଲି ଆସୁଛନ୍ତି । କମ୍ ରୋଜଗାରରେ ପରିବାରକୁ ଆଣି ସହରରେ ରହିବା ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବିକଶିତ ସହର, ଏହି ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି । ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଦିଗରେ ଅଭିଜିତଙ୍କ ଗବେଷଣା ବେଶ ଉପାଦେୟ ମନେ ହେଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କର । ଆଉ ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଜିତଙ୍କ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ବେଶ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଉଛି ।

Comments are closed.