୫୦ତମ ‘ମନ୍ କି ବାତ୍’ ! ମୋଦି କହିଲେ, ଦେଶର ଯୁବପିଢ଼ୀ ସୁନେଲୀ ଭାରତର ଭଣ୍ଡାର’ ।

୫୦ତମ ସଂସ୍କରଣ ‘ମନ୍ କି ବାତ୍’ରେ ମୋଦିଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ

36

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମନ କି ବାତ୍ ର ୫୦ତମ ସଂସ୍କରଣ ଅବସରରେ ଅନେକ କଥା ବଖାଣିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ରବିବାର ରେଡିଓ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ କି ବାତ’ର ୫୦ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଦେଶବାସୀ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ କି ବାତ’ ପ୍ରତି ମାସରେ କାହିଁକି ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ୫୦ତମ ସଂସ୍କରଣ ଅବସରରେ ମୋଦୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ଏହି ସଂସ୍କରଣର ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଦୀ ଆସିବ ଏବଂ ଚାଲିଯିବ । ହେଲେ ଦେଶ ଅଟଳ ରହିବ । ମୋଦୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଅନେକ ଲୋକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିହାସ କରୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ଦେଶର ମନ ହେଉଛି ମୋ ମନ ।

mann-ki-baat-story୫୦ତମ ସଂସ୍କରଣ ‘ମନ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତାକାଲି ହେଉଛି ସମ୍ବିଧାନ ଦିବସ । ଆମେ ସେହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ଯେଉଁମାନେ ଆମ ସମ୍ବିଧାନକୁ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ୧୯୪୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଆମ ସମ୍ବିଧାନ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଦେଖି ମୋତେ ଖୁସୀ ଲାଗୁଛି ଯେ ‘ମନ କି ବାତ’ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ କାରଣରୁ ରେଡିଓ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୨୩ ନଭେମ୍ବର ଶ୍ରୀ ଗୁରୁ ନାନକଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ତାଙ୍କର ୫୫୦ ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକ ଭବ୍ୟ ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଗୁରୁ ନାନକଙ୍କ ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ କରତାରପୁର କରିଡର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଭାରତ ପର୍ୟଟକ ଅତି ସହଜରେ ଗୁରୁ ନାନକଙ୍କ ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ ଭମ୍ରଣ କରିପାରିବେ ।

ମୋଦି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବୀକାର କରନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ଗୁଣ ହେଉଛି ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକରାଷ୍ଟ୍ର ରୂପେ ଭାରତ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତକୁ ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରିବ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି । ସମ୍ବିଧାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ସଭାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ମହାନ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ଭୁଲିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେହି ପୂଜନୀୟ ମହାପୁରୁଷ ହେଉଛନ୍ତି ଡ.ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର ।

Comments are closed.