୪ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳରେ ହେଲା ରେକର୍ଡ଼ ! ଅଦାଳତରେ ସମାଧାନ ହେଲା ୧୦ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ କେସ୍

4

ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଦେଶର ୪ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କନ୍ଦ୍ରେ ଶାସିତ ଅଂଚଳ, ସେମାନଙ୍କ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଗୁଡ଼ିକରେ ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ବିଚାରାଧୀନ ସମସ୍ତ ମାମଲାକୁ ସମାଧାନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମ ଦେଶରେ ଏକ ଦଶକରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା କୋର୍ଟରେ ଚାଲୁଥିବା କେସ୍ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୨୩ ଲକ୍ଷ ରହିଛି । ଏପରି ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ପରି ପୁରୁଣା ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା, ସେହିି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ହରିୟାଣା, ପଂଜାବ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, କେରଳ ଓ ଚଂଣ୍ଡୀଗଡ଼ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳରେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ମାମଲକୁ ଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁତାବକ ଏହି ୪ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀ, ଆସାମ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମଧ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଲମ୍ବା କେସ ଗୁଡ଼ିକ ଏକ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ କରିଛି । ତେବେ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିମ୍ବା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚାଲୁଥିବା କେସ୍ ସାମିଲ ନାହିଁ । ନ୍ୟାସନାଲ ଜୁଡ଼ିସିଆଲ ଡାଟା ଡିଗ୍ରୀ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପୁରା ଦେଶରେ ଏବେ ୨.୫୪ କୋଟି ମାମଲା, ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନିମ୍ନ ଅଦାଳତ ଗୁଡ଼କରେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲମ୍ବା ବିଚାରାଧୀନ କେସ ଚାଲୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ହରିୟାଣ , ପଂଜାବ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ , କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ କରେଳ ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଲୋକ ଅଦାଲତ ଦ୍ୱାରା ସମାଧାନ ହେଲା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମାମଲା –
କେସ ଗୁଠିକ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ହେବା ପଛରେ ରହିଛି ଲୋକ ଅଦାଲତର ଗରୁତ୍ୱପ୍ରୂ୍ଣ୍ଣ ଭୁମିକା । କାରଣ ଅନେକ କେସ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଜରିଆରେ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏବେ ଜିଲ୍ଲା ଅଦାଲତ ଏହି ଲୋକ ଅଦାଲଥ ମାଧ୍ୟମରେ ଲମ୍ବା କେସକୁ ସମାଧାନ କିରବା ପାଇଁ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠି ଆପୋଷ ବୁଘାମଣା ଓ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜରିଆରେ କେସର ସମାଧାନ କରାଯାଏ । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କଳେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଗୁଡ଼ିକରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏପରି କେସ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି, ସେଥିରେ ଗୁଜୁରାଟ, ବିହାର , ଓଡ଼ିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସଆଦି ରାଜ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ ଗୁଜରୁରାଟରେ ୧୦ ବର୍ଷରେ ପୁରୁଣା ଲମ୍ବା କେସ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ି଼ିଶାରେ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ , ୟୁପିରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ, ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଓ ଉତ୍ତରାଖଂଡ଼ରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଲମ୍ବା କେସ ରହିଛି ।

Comments are closed.